NATO: Szwecja podjęła działania, aby spełnić postulaty Turcji

0
290
Szwecja Nato
Fot. deccanherald.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

NATO nie pozostanie bierne jeśli Szwecja i Finlandia, starające się o członkostwo w Sojuszu, zostaną zaatakowane przed sfinalizowaniem procedur. Zapowiedział to w Sztokholmie sekretarz generalny NATO. 

Jens Stoltenberg powiedział też, że Szwecja podjęła działania, aby spełnić postulaty Turcji, od których Ankara uzależnia poparcie dla członkostwa tego kraju w NATO. Turcja blokuje wejście Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego zarzucając wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni do Turcji. 

Szwecja i Finlandia już teraz mogą czuć się bezpieczne – mówił szef NATO. „To jest jasne stanowisko, które wysłaliśmy do wszystkich ewentualnych wrogów” – dodał. Jens Stoltenberg powiedział też, że z zadowoleniem przyjął decyzję Szwecji o rozpoczęciu zmian w przepisach związanych z walką terroryzmem i ze sprzedażą broni za granicę, tak by uwzględniały oczekiwania innych państw NATO-wskich. „Są to dwa ważne kroki w celu rozwiania obaw, które zgłosiła Turcja” – podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. 

„Poważnie bierzemy pod uwagę zastrzeżenia Turcji. Moją misją jest rozwiązanie tej sprawy” – dodała premier Szwecji Magdalena Andersson. 

Szef NATO, pytany kiedy dokładnie Szwecja i Finlandia mogłyby wstąpić do Sojuszu, odpowiedział że tak szybko jak to możliwe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!