Myśliwce NATO 13 razy startowały w ciągu tygodnia do rosyjskich samolotów

0
371
Fot. Daily Express
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W ubiegłym tygodniu myśliwce NATO, strzegące bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, były trzynaście razy podrywane do startu. Powodem były rosyjskie samoloty – podało litewskie ministerstwo obrony. 

Myśliwce NATO dyżurujące na Litwie i w Estonii w ramach misji Baltic Air Policing startowały, aby zidentyfikować i eskortować rosyjskie samoloty wojskowe. Większość z nich leciała bez włączonego transpondera, bez planu lotu i nie odpowiadała na wezwania kontrolerów ruchu lotniczego. Wśród rozpoznanych rosyjskich maszyn były między innymi samoloty rozpoznawcze Ił-20, myśliwce Su-27, samoloty bombowe Su-24 i samolot patrolowy Ił-38. 

Misja Baltic Air Policing jest prowadzona od prawie 18 lat, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do NATO. Zadanie obrony nieba tych państw jest powierzane zmieniającym się co kilka miesięcy oddziałom z kolejnych krajów Sojuszu. Od początku kwietnia bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich pilnują siły powietrzne Hiszpanii, Czech, Francji i Belgii. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!