Ria Novosti cytuje słowa D.Tuska ws. ukraińskiego zboża

0
260
Fot. Twitter
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti cytuje słowa Donalda Tuska wykorzystując jego wypowiedzi o ukraińskim zbożu. Donald Tusk mówi, że ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom – pisze na Twitterze rosyjska propagandowka.

Szef PO Donald Tusk był w poniedziałek na Dolnym Śląsku, by spotkać się z Polakami. W swoim wystąpieniu nawiązał do sytuacji na Ukrainie i do blokady ukraińskiego zboża przez rosyjskie wojsko.

– Jest wojna, jest blokada portów, coraz więcej transportów (z produktami rolnymi) idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów, ale z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawana tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach. To także powoduje, że opłacalność produkcji polskiego rolnika może okazać się bardzo kłopotliwa – powiedział Tusk.

Ria Novosti podkreśla także, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę “Polska aktywnie uczestniczy w tranzycie zboża z Ukrainy przez swoje terytorium, ponieważ Ukraina stanęła w obliczu niemożności eksportu zboża drogą morską, w szczególności na Bliski Wschód i do Afryki Północnej”. Agencja dodaje także, że “Tusk obawia się, że część zboża przewożonego przez Polskę może zostać sprzedana w kraju”.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że zniesienie ceł w imporcie z Ukrainy jest skutkiem decyzji Rady UE z 24 maja. Resort wskazał, że Komisja Europejska zobowiązała się do ścisłego monitorowania wpływu tej regulacji z uwzględnieniem wielkości eksportu i importu unijnego, jak i unijnej produkcji”. “W przypadku, gdyby import powodował lub groził spowodowaniem szkody dla unijnych, w tym polskich, producentów, istnieją prawne możliwości wprowadzenia przez UE środków ochronnych w imporcie z Ukrainy” – podał resort rolnictwa. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!