K.Szczerski w ONZ o zapobieganiu przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną

0
Fot. United Nations/Taiwan News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski zapewnił, że Polska podejmuje daleko idące wysiłki, by zapobiec przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną na Ukrainie. Szczerski wystąpił na poświeconemu tej kwestii posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ.

Krzysztof Szczerski powiedział, że ukraińscy cywile, a w szczególności kobiety i dzieci, stali się celem nie tylko rosyjskich rakiet i bomb, ale także cynicznych i bezlitosnych przemytników ludzi i przestępców seksualnych. Ambasador RP przy ONZ zapewnił, że Polska robi bardzo wiele by temu zapobiec. „Polska straż graniczna i policja wdrożyły liczne procedury mające na celu zapobieganie i łagodzenie tych skutków, w tym specjalistyczne i uświadamiające szkolenia dla funkcjonariuszy, a także kampanie informacyjne dla obecnych i potencjalnych ofiar” – podkreślił. Krzysztof Szczerski dodał, że Polska podejmuje te działania w sposób niedyskryminacyjny, zgodnie z przepisami unijnymi i międzynarodowymi.

„Wszystkie zgłoszone incydenty podlegają szybkiej weryfikacji. Ulotki informacyjne w języku polskim, angielskim i ukraińskim są szeroko rozpowszechniane wśród uchodźców, samorządów, organizacji pozarządowych, mediów oraz w Internecie”- powiedział. Ambasador przypomniał, że ukraińscy uchodźcy w Polsce uzyskują prawo do legalnej pracy, edukacji, służby zdrowia oraz świadczeń socjalnych. Szczerski mówił tez o konieczności ukarania sprawców przestępstw i zbrodni na Ukrainie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!