Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu CNN

0
198
Fot. screenshot video CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu stacji telewizyjnej CNN. Poruszył w nim m.in. sprawę zamrożonych przez światowe instytucje finansowe ponad 300 miliardów dolarów, które należą do Rosji. 

– Te środki powinny zostać Rosji zabrane i skierowane na odbudowę Ukrainy – powiedział prezydent Duda. Dodał, że Rosja złamała wszelkie normy prawa międzynarodowego, dopuszcza się zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. – „W związku z powyższym powinna zapłacić reparacje. Po drugie w moim przekonaniu powinny zostać ustanowione specjalne fundusze na odbudowę Ukrainy” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił również, że jakiekolwiek porozumienie z Rosją kończące wojnę nie może się odbyć ponad głowami władz ukraińskich, a Polska może być tego gwarantem. 

Na pytanie, czy w Polsce odczuwa się autentyczne zagrożenie ze strony Rosji, prezydent odpowiedział zdecydowanie, że nie ma co do tego żadnych wątpliwości i że polskie społeczeństwo obawia się Rosji. –„Dlatego przyjęliśmy nową ustawę. Nie tylko podnosimy wydatki na obronność powyżej 2 procent, jak to jest ustalone w NATO, ale w przyszłym roku będziemy je mieli na poziomie 3 procent PKB. Chcemy też zwiększyć liczebność naszej armii do 250 tysięcy żołnierzy armii zawodowej i 50 tysięcy żołnierzy Obrony Terytorialnej” powiedział Andrzej Duda i podziękował Amerykanom za ich obecność wojskową w naszym kraju. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!