Indie ograniczyły eksport cukru

0
382
Fot. livemint.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Indie ograniczają eksport cukru, aby zabezpieczyć własne dostawy i złagodzić inflację – poinformowało tamtejsze ministerstwo żywności kilka dni po ogłoszonym zakazie dostaw pszenicy. 

Największy na świecie producent cukru i drugi jego eksporter po Brazylii ogłosił, że dostawy zostaną ograniczone do 10 milionów ton do września. Przewiduje się, że indyjski eksport cukru osiągnie w tym roku rekordowy poziom. Podpisane kontrakty opiewają na około dziewięć milionów ton, z czego 7,8 miliona ton już wysłano.

“Decyzja została podjęta z myślą o utrzymaniu krajowej dostępności i stabilności cen w sezonie cukrowym” – podało w oświadczeniu ministerstwo żywności.

Rocznie Indie wytwarzają około 30 milionów ton. W przemyśle cukrowniczym pracuje około 50 milionów osób. Najwięcej cukru eksportuje się do Bangladeszu, Sudanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Powołując się na inflację i własne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, w połowie maja Indie zakazały jakiegokolwiek nowego eksportu pszenicy bez zgody rządu po tym, jak najgorętszy w historii marzec uderzył w zbiory. Chociaż Indie są marginalnym graczem na światowym rynku, ruch ten wywołał dalszy wzrost i tak już rosnących cen żywności w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Decyzja wzbudziła również obawy przed rosnącym protekcjonizmem w następstwie konfliktu.

Zakaz eksportu pozostawił również setki tysięcy ton pszenicy w jednym z głównych portów w zachodnich Indiach, z długimi kolejkami tysięcy ciężarówek czekających na rozładunek.

Dodatkowo Indonezja tymczasowo wstrzymała eksport oleju palmowego, a Malezja zakazała eksportu kurczaków.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!