Pierwsza Dama Ukrainy wezwała WHO do pomocy w walce z kryzysem zdrowia psychicznego

0
322
Fot. Kyiv Post
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała Światową Organizację Zdrowia do pomocy w walce z kryzysem zdrowia psychicznego na Ukrainie. 

Jak podkreśliła Ołena Zełenska w wystąpieniu wideo podczas dorocznego zgromadzenia WHO, skutki wojny z Rosją mogą trwać przez dziesięciolecia, a poszkodowanym trzeba zapewnić wsparcie psychologiczne. “Po tym, co Ukraińcy przeżyli w czasie okupacji, na froncie, w schronach przeciwbombowych, pod ostrzałem, potrzebują rehabilitacji w taki sam sposób, jak ci, którzy odnieśli obrażenia fizyczne” – powiedziała Ołena Zełenska. “WHO jest zobowiązana do ochrony najważniejszych praw człowieka – do życia i zdrowia. Obecnie oba te prawa są łamane na Ukrainie”- dodała Pierwsza Dama Ukrainy.

Podczas przemówienia Ołena Zełenska odniosła się także do napiętej sytuacji w charkowskim metrze, gdzie ludzie ukrywają się przed bombami i ostrzałem. Pierwsza Dama przypomniała, że niektórzy nie wyszli ze schronienia od początku rosyjskiej inwazji. 
Ołena Zełenska zaapelowała do społeczności międzynarodowej o dynamiczną pomoc z uwagi na troskę o obywateli. “Mamy ambicję, aby zrobić to szybko (…), tak abyśmy wraz ze zwycięstwem w wojnie odnieśli również zwycięstwo nad żalem, szokiem i stresem naszych obywateli” – mówiła Ołena Zełenska.

Ołena Zelenska wystąpiła w trakcie zgromadzenia WHO podczas gdy Wołodymyr Zelenski apelował o nałożenie na Rosję jak największych sankcji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, przemawiając przez łącze wideo. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!