Prezydent Zurabiszwili w Waszyngtonie: “pamiętajcie o Gruzji”

0
Fot. georgiaembassyusa.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przebywająca w Waszyngtonie prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili powiedziała, że choć w obecnych warunkach priorytetem musi być Ukraina nie należy zapominać o takich krajach jak Gruzja. Podczas spotkania z międzynarodową grupą dziennikarzy Zurabiszwili przestrzegła, że Rosja może poddać próbie gwarancje bezpieczeństwa NATO. W dyskusji z prezydent Gruzji uczestniczył także korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. 

Prezydent Zurabiszwili powiedziała, że wobec koncentracji wojsk rosyjskich na Ukrainie jest mało prawdopodobne by Moskwa zdecydowała się obecnie na otwarcie kolejnego frontu. Możliwe są jednak próby destabilizacji takich krajów jak Mołdawia czy Gruzja. Wskazała na rosyjskie prowokacje w regionie Naddniestrza. „Ponieważ Mołdawia i Gruzja nie są objęte gwarancjami NATO i nie należą do Unii Europejskiej to są najbardziej narażone” – stwierdziła. Zurabiszwili apelowała by Stany Zjednoczone i kraje zachodnie nie zapominały o Gruzji i udzielały jej politycznego wsparcia. „Doskonale rozumiemy, że priorytetem musi być Ukraina i tak powinno być. Chcemy jednak aby nie zapomniano o nas, żebyśmy pozostali na mapie zainteresowania”- powiedziała prezydent Gruzji odpowiadając na pytanie Polskiego Radia.

Salome Zurabiszwili wyraziła przekonanie, że władze na Kremlu mogą podjąć próby przetestowania gwarancji bezpieczeństwa zawartych w Artykule V Paktu Północnoatlantyckiego. „Nie znaczy to jednak, że powinniśmy być sparaliżowani obawami o to co zrobi Rosja” – powiedziała. Prezydent Zurabiszwili wyraziła uznanie dla amerykańskiej administracji za przygotowanie pakietu wsparcia Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów.  

Dyskusję z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w Waszyngtonie zorganizował amerykański magazyn Christian Science Monitor. W spotkaniu wzięli także udział dziennikarze New York Times, Newsmax, Głosu Ameryki, Der Tagesspiegel (Niemcy), HRT (Chorwacja) i Polskiego Radia. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!