Jerozolima: katolicy zaczynają Triduum Paschalne

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chrześcijanie obrządków zachodnich na świecie zaczynają najważniejszy czas w roku. Triduum Paschalne, którego początkiem jest Wielki Czwartek, to pamiątka męki i śmierci Chrystusa. W sposób szczególny te dni obchodzone są w Jerozolimie.

Podobnie jak na całym świecie, tak i w Jerozolimie uroczystości rozpoczynają się przed południem od Mszy krzyżma. Po południu franciszkanie, którzy w imieniu kościoła katolickiego administrują kościołami w Ziemi Świętej, idą w procesji do Wieczernika. Wieczorem w ogrodzie Getsemani rozpoczyna się modlitewne czuwanie.

W tym roku katolicka Wielkanoc zbiega się w czasie ze świętami dwóch innych religii monoteistycznych, obecnych w Jerozolimie.
“Katolicy w najbliższy weekend będą obchodzić Wielkanoc, prawosławni tydzień później, a w nasz katolicki Wielki Piątek wieczorem rozpoczyna się celebracja żydowskiego święta Paschy. Jednocześnie piątek będzie piątkiem ramadanu, świętego miesiąca postu muzułmańskiego” – wyjaśnia pracujący w Jerozolimie dominikanin ojciec Paweł Trzopek.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w uroczystościach Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie znów będą mogli wziąć udział turyści z zagranicy. Będzie ich jednak znacznie mniej niż przed laty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!