Japonia: zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Japonia od 5 kwietnia zakazuje eksportu do Rosji towarów luksusowych – samochodów, motocykli, alkoholi, kosmetyków, dzieł sztuki czy klejnotów i biżuterii. To kolejny pakiet sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę.

Minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda przekazał, że zakaz eksportu dóbr luksusowych zacznie obowiązywać od 5 kwietnia. Ponadto sekretarz generalny japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował o apelu do tamtejszych firm, by odmawiały, jeśli Rosja zażąda płatności w rublach za transakcje gospodarcze, zwłaszcza w sektorze energetycznym.

To kolejny japoński pakiet sankcyjny. Wcześniej Tokio wykluczyło Rosję z grona najbardziej uprzywilejowanych handlowo krajów, zamrażając aktywa osób związanych z rosyjskim rządem, w tym oligarchów, siedmiu banków, ograniczając transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, zakazując eksportu prawie 300 towarów, czy zawieszając wydawanie japońskich wiz dla określonych Rosjan.
W obliczu rosyjskiej inwazji Japonia wsparła Ukrainę. Wojsku przekazano broń defensywną, a także sprzęt potrzebny do działań w terenie. Z kolei do cywilów skierowano pomoc humanitarną, która obejmowała leki, żywność czy pieniądze. Tokio zaoferowało też pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Japonia jest dużym eksporterem dóbr, także luksusowych, do Rosji. W tym obszarze 42-procentowy udział mają samochody. W 2020 roku przychody z eksportu samochodów z Japonii do Rosji miały wynieść około 5 miliardów dolarów – eksportowano wówczas blisko 200 tysięcy samochodów . Dotychczas decyzję o wstrzymaniu dostaw do Rosji podjęli tacy producenci samochodów, jak Toyota, Honda, Mazda i Nissan.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!