Śledztwo – zagraniczne majątki oligarchów bliskich Putinowi

0
282
Fot. El Pais English Edition
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

13 miliardów funtów – to wartość zagranicznych majątków, których właścicielami na całym świecie są oligarchowie bliscy Kremlowi. Tak wynika z dochodzenia dziennikarskiego brytyjskiego Guardiana i kolektywu dziennikarzy śledczych Organized Crime and Corruption Reporting Project. A to tylko pieniądze należące do 35 bogaczy, którzy znaleźli się na tzw. liście Nawalnego.

Jachty, prywatne odrzutowce i domy – to między innymi składa sie na oligarchiczy majątek wart 13 miliardów funtów. Na mapie opracowanej przez dziennikarzy są np. Toskania, francuska Riwiera i Alpy. Oleg Deripaska ma hotel w Austrii, superjacht z lądowiskiem dla helikopterów i cztery wille w Sardynii.

Ze śledztwa wynika, że 70 domów, budynków i działek ma z kolei na Wyspach Roman Abramowicz. Wśród jego nieruchomości jest też mieszkanie na Eaton Square, nieopodal Pałacu Buckingham.

“Kupno domu w tym miejscu to symbol, stajesz się częścią brytyjskiej elity” — mówi Polskiemu Radiu Mark Hollingswrth, autor książki “Londongrad”.I dodaje, że Ulice Londongradu to często ulice widma. “Wiele domów jest pustych. Oligarchowie kupili je, ale tu nie mieszkają. Budynki to inwestycje. Albo sposób na ukrycie pieniędzy” -podkreśla.

To dopiero początek śledztwa. Wykaz ma być rozszerzony o kolejne aktywa i dalszych bogaczy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!