Chińskie bazy wojskowe na sztucznych wyspach

0
343
Fot. militarytimes.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny całkowicie zmilitaryzowały co najmniej trzy ze sztucznie usypanych wysp na spornych akwenach Morza Południowochińskiego – poinformował jeden z głównych amerykańskich dowódców w wywiadzie dla agencji Associated Press. W jego opinii, w ostatnich dwóch dekadach Chiny dokonały największej rozbudowy militarnej od czasów II wojny światowej. 

Szef dowództwa amerykańskiej armii na Indo-Pacyfiku admirał John Aquilino uważa, że “wrogie działania” pozostają w sprzeczności z zapewnieniami prezydenta Chin Xi Jinpinga. Chińskie władze deklarowały bowiem, że nie zamierzają przekształcać sztucznych wysp w bazy wojskowe. Według Amerykanów, na wyspach rozmieszczone zostały systemy antyrakietowe ziemia-powietrze i pociski przeciwokrętowe, a także instalacje laserowe, zagłuszające łączność raz samoloty bojowe. 

Rząd w Pekinie uznaje za własne terytorium większość akwenów Morza Południowochińskiego. Tymczasem są one przedmiotem sporów terytorialnych m.in. z Wietnamem czy Filipinami. Chińska armia ostrzega obce jednostki, w tym amerykańskie, które znajdują się na wodach uznawanych za międzynarodowe lub w międzynarodowej przestrzeni powietrznej przed “naruszaniem” obszarów będących” – zdaniem Pekinu – pod kontrolą Chin.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!