Haga – Rosja zbojkotowała proces przed Trybunałem ONZ ws. ataku na Ukrainę

0
619
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosja zbojkotowała proces przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze w sprawie jej ataku na Ukrainę i popełnianych przez nią zbrodni ludobójstwa. Dziś odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca pozwu jaki władze w Kijowie złożyły przeciwko rządzącym na Kremlu. 

Ukraina domaga się od Trybunału zastosowania środków zapobiegawczych i nakazania Rosji natychmiastowego zakończenia działań wojennych. Chce również, by Trybunał zakwalifikował rosyjski atak jako zbrodnie przeciwko ludzkości i pociągnął Moskwę do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa, by usprawiedliwić agresję.

Przedstawiciel Ukrainy mówił, że brak Rosjan podczas rozprawy jest wymowny. „Nie ma ich tu, przed Trybunałem, są na polu walki, prowadzą agresywną wojną przeciwko mojemu krajowi” – powiedział Anton Korynewycz. Przedstawiciel Ukrainy obalał argumenty Władimira Putina, że atak był uzasadniony, by obronić rosyjską mniejszość przed ludobójstwem. „To potworne kłamstwo. Putin kłamie, giną Ukraińcy, nasi obywatele. To nie Ukraina dokonuje ludobójstwa, to Rosja, przywódcy i personel wojskowy popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy” – dodał Anton Korynewycz. Po tej, trwające 4 godziny rozprawie, sędziowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zapowiedzieli wydanie orzeczenia możliwie jak najszybciej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!