Premier Kanady Justin Trudeau wprowadził stan wyjątkowy, który ma na celu zakończenie masowych protestów przeciwko obostrzeniom związanym z koronawirusem. “Rząd federalny zadecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, aby umożliwić poszczególnym prowincjom zakończenie protestów i blokad” – powiedział kanadyjski premier podczas konferencji prasowej.
Rząd powołał się na tzw. Emergencies Act, czyli ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych. Ustawa, uchwalona w 1988 roku rozszerza uprawnienia rządu. Może jednak być wprowadzona tylko wtedy, gdy istniejąca sytuacja nadzwyczajna nie może być rozwiązana przez inne prawo federalne i jeśli władze poszczególnych prowincji nie mogą sobie samodzielnie poradzić z problemami.
Aby ją wprowadzić, w kraju musi dojść do “sytuacji krytycznej poważnie zagrażającej życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu obywateli”. Zapisy ustawy zostały wprowadzone w czasie pokoju po raz drugi w historii kraju.
Wczoraj w prowincji Alberta policja zatrzymała 11 osób, które miały wesprzeć organizowaną przez kierowców ciężarówek blokadę przejścia granicznego ze Stanami Zjednoczonymi.
Kanadyjska policja poinformowała o zarekwirowaniu należących do grupy 13 sztuk długiej broni, a także broni krótkiej i dużej liczby amunicji. Zatrzymani mieli być gotowi do użycia siły przeciwko policji w przypadku podjęcia przez nią próby rozbicia blokady.
Wczoraj informowano, że kanadyjska policja usunęła protestujących i odholowała pojazdy uczestniczące w tak zwanym Konwoju Wolności z mostu łączącego Windsor z amerykańskim Detroit. Kilka osób zostało zatrzymanych. Most, który łączy Detroit w USA i Windsor w Kanadzie, okupowali od poniedziałku uczestnicy tak zwanego Konwoju Wolności, którzy protestują przeciwko obostrzeniom sanitarnym i obowiązkowym certyfikatom covidowym.
Zakończenie blokady nakazał w piątek sąd prowincji Ontario.
Masowe protesty rozpoczęły się w stolicy Kanady blisko trzy tygodnie temu, kiedy dotarli tam kierowcy biorący udział w tak zwanym Konwoju Wolności. Sprzeciwiają się oni obowiązkowi szczepień przeciw Covid-19 dla kierowców ciężarówek przekraczających granicę z USA, a także innym obostrzeniom związanym z pandemią Covid-19. Z biegiem czasu ruch przekształcił się w szerszy protest przeciwko wszelkim rygorom epidemicznym. Pojawiają się także hasła antyrządowe.