Kanadyjska policja wznowiła próbę udrożnienia mostu drogowego na granicy z USA, blokowanego przez protestujących kierowców ciężarówek. Policja poinformowała, że rozpoczęła aresztowania i odholowywanie pojazdów. Zakończenie blokady nakazał w piątek sąd prowincji Ontario.
Most, który łączy Detroit w USA i Windsor w Kanadzie, okupują od poniedziałku uczestnicy tak zwanego Konwoju Wolności, którzy protestują przeciwko obostrzeniom sanitarnym i obowiązkowym certyfikatom covidowym.
Zamknięcie mostu spowodowało zakłócenia w przemyśle motoryzacyjnym po obu stronach granicy. Most jest bowiem drogą tranzytu ponad 25 procent towarów przemieszczanych między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.
Wyrok sądu ma wejść w życie w piątek wieczorem czasu obowiązującego w Kanadzie, aby dać kierowcom możliwość usunięcia pojazdów. Po jego ogłoszeniu szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau zapowiedział, że nie może wykluczyć podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do odblokowania przejścia granicznego.
Organizatorzy protestu zapowiadają z kolei jego kontynuację mimo ogłoszonego stanu wyjątkowego, który umożliwia władzom siłowe zakończenie demonstracji. Protestujący na granicy oraz w Ottawie i innych dużych miastach Kanady zapewniają, że będą kontynuować manifestacje do czasu zniesienia obostrzeń sanitarnych.
Masowe protesty rozpoczęły się w stolicy Kanady trzy tygodnie temu, kiedy dotarli tam kierowcy biorący udział w tak zwanym Konwoju Wolności. Sprzeciwiają się oni obowiązkowi szczepień przeciw Covid-19 dla kierowców ciężarówek przekraczających granicę z USA, a także innym obostrzeniom związanym z pandemią Covid-19.
Z biegiem czasu ruch przekształcił się w szerszy protest przeciwko wszelkim rygorom epidemicznym. Pojawiają się także hasła antyrządowe.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!