IO Pekin 2022 (02-10)

0
Zimowe Igrzyska

Amerykanin Nathan Chen został mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie figurowym w rywalizacji solistów podczas zimowych igrzysk w Pekinie. To jego trzeci medal olimpijski, a drugi wywalczony w stolicy Chin. Srebrny medal zdobył Japończyk Yuma Kagiyama, a po brąz sięgnął jego rodak – Shoma Uno.
Polacy nie startowali.

Polscy saneczkarze: Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski / Jakub Kowalewski – zajęli 8. miejsce w rywalizacji sztafet podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Triumfowali Niemcy (Natalie Geisenberger, Johannes Ludwig, Tobias Wendl / Tobias Arlt), którzy wyprzedzili Austriaków (Madeleine Egle, Wolfgang Kindl, Thomas Steu / Lorenz Koller; +0,080 sek.) i Łotyszy (Eliza Tiruma, Kristers Aparjods, Martins Bots / Roberts Plume; +0,948 sek.). Polacy stracili do zwycięzców 3,730 sek.

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych zostali mistrzami olimpijskimi w narciarstwie dowolnym w skokach akrobatycznych podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Po srebro sięgnęli reprezentanci gospodarzy, a brązowe medale wywalczyli Kanadyjczycy.
Skoki akrobatyczne drużyn mieszanych zadebiutowały w stolicy Chin w programie igrzysk.

Holenderska łyżwiarka szybka Irene Schouten zdobyła złoty medal na dystansie 5000 metrów podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. 29-latka czasem 6:43,51 ustąpiła nowy rekord olimpijski. Dla Schouten to już drugie złoto wywalczone w stolicy Chin, wcześniej była najlepsza na 3000 metrów. W czwartek po srebro sięgnęła Kanadyjka Isabelle Weidemann (+4.67), a po brąz Czeszka Martina Sáblíková (+6.58). Jedyna Polka w finale – Magdalena Czyszczoń – zajęła 12. miejsce (+37.98).
Czyszczoń wystartowała w finale, ponieważ z olimpijskiej rywalizacji wycofała się Kanadyjka Ivanie Blondin, dlatego jej miejsce w czwartkowych biegach zajęła reprezentantka Polski.

Amerykańska snowboardzistka pochodzenia koreańskiego Chloe Kim została mistrzynią olimpijską w halfpipie. To drugi złoty medal olimpijski 21-letniej zawodniczki – przed czterema laty w Pjongczangu również triumfowała w tej konkurencji. W stolicy Chin srebro wywalczyła Hiszpanka Queralt Castellet, a po brąz sięgnęła Japonka Sena Tomita.
Polki nie startowały.

Alessandro Haemmerle został mistrzem olimpijskim w snowcrossie. Austriacki snowboardzista w finale pokonał Kanadyjczyka Eliota Grondina. Po brąz sięgnął Włoch Omar Visintin. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Therese Johaug zdobyła złoty medal w biegu na 10 km stylem klasycznym. Druga była Finka Kerttu Niskanen (+0,4 sek.), a trzecia jej rodaczka Krista Parmakoski (+31,5). Najlepsza z Polek – Izabela Marcisz – zajęła 29. miejsce. Monika Skinder była 49., Karolina Kukuczka -64, a 78. Magdalena Kobielusz.
Johaug po raz trzeci została mistrzynią olimpijską, a po raz drugi w Pekinie.

Austriak Johannes Strolz został mistrzem olimpijskim w kombinacji alpejskiej mężczyzn. Drugi po zjeździe oraz slalomie był Norweg Aleksander Aamodt Kilde (+0,59), a trzeci Kanadyjczyk James Crawford (+0,68).
Kombinacji alpejskiej zabraknie w programie następnych igrzysk olimpijskich.