WHO: omikron w Europie może zmierzać do “końcowego etapu”

0
322
omikron
Fot. IANS/weather.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spodziewa się, że zakażenia wariantem omikron koronawirusa wprowadzą pandemię w Europie w jej nową fazę, a następnie być może- doprowadzą do jej końca.  

“Jest możliwe, że ten region zmierza w stronę pewnego rodzaju etapu końcowego wirusa”- powiedział AFP dyrektor WHO organizacji na Starym Kontynencie Hans Kluge. Dodał, że do marca zakażenie omikronem może przejść nawet 60 procent Europejczyków, Jego zdaniem, gdy opadnie szczyt tej fali, przez wiele miesięcy może utrzymywać się globalna odporność dzięki szczepieniom, przechorowaniu i w związku z bardziej sprzyjającą pogodą. “Potem, pod koniec roku, wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia” – mówił Hans Kluge. Dyrektor WHO w Europie zastrzegł jednak, że należy być nadal ostrożnym, bo wirus już nieraz nas zaskoczył. 

Obecnie wariant omikron charakteryzuje się dużą zakaźnością, ale też stosunkowo łagodnymi objawami, często nie wymagającymi hospitalizacji. Według danych z 18 stycznia, 15 procent aktualnie potwierdzanych przypadków koronawirusa w Europie to omikron. Specjaliści spodziewają się, że udział tego wariantu w zachorowaniach będzie się stopniowo zwiększał.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!