Chiny: niepokój o bankructwo dewelopera

0
765
China Evergrande
Fot. Reuters
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na chińskim rynku wciąż panuje niepokój związany z niewypłacalnością największego dewelopera -China Evergrande. Firma zadłużona jest na ponad 305 mld dolarów amerykańskich i przestała regulować swoje zobowiązania. Rynek nieruchomości w Chinach uznawany był za tzw. bańkę spekulacyjną, a w opinii analityków gwałtowna korekta cen mogłaby oznaczać poważne problemy chińskiej gospodarki. 

Niepokoju o przyszłość China Evergrande nie rozwiały zapewnienia ścisłego kierownictwa firmy, które deklaruje chęć spłaty wszystkich swoich zobowiązań. Prezes China Evergrande nie ukrywa, że to „najczarniejszy” moment w historii firmy. W ubiegłym tygodniu przed biurami dewelopera w całych Chinach dochodziło do protestów wierzycieli firmy. Inwestorzy obawiają się konsekwencji ewentualnego bankructwa firmy.

Analitycy oczekują częściowej interwencji państwa, która miałaby zapobiec najgorszemu scenariuszowi. Zdania co do wpływu ewentualnego upadku firmy na chińską gospodarkę są podzielone. Część ekonomistów uważa, że bankructwo China Evegrande nie będzie tak dużym gospodarczym tsunami, jakim był upadek Lehman Brothers. Tym nie mniej, w ostatnich dniach na wartości traciły akcje nie tylko China Evergrande, ale też innych chińskich deweloperów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!