Telefoniczna rozmowa prezydentów Chin i USA

0
346
Chiny USA Joe Biden Xi Jinping
Fot. Star Tribune
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prawie półtorej godziny trwała rozmowa telefoniczna prezydentów Stanów Zjednoczonych i Chin. Politycy rozmawiali o możliwościach współpracy w warunkach wzmożonej rywalizacji obu krajów. Relacje Stanów Zjednoczonych i Chin uznawane są obecnie za najgorsze od dziesięcioleci. 

To dopiero druga bezpośrednia rozmowa telefoniczna przywódców Chin i USA od czasu objęcia przez Joe Bidena w styczniu tego roku urzędu prezydenta. Z komunikatu Białego Domu wynika, że przywódcy rozmawiali o kwestiach gospodarczych, zmianach klimatycznych oraz walce z Covid-19.

Według relacji chińskich mediów przewodniczący Xi Jinping miał podkreślić, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Chin stwarza ogromne trudności dla relacji obu państw. Chiny oceniły trwającą prawie 90-minut rozmowę przywódców jako „szczerą” i „dogłębną”. Obydwa państwa mają wzmocnić komunikację na poziomie roboczym. 

Prezydenci Chin i USA najprawdopodobniej poruszyli też temat Afganistanu. Po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich Chiny wielokrotnie deklarowały chęć szerokiego wsparcia kraju pod rządami Talibów. W lipcu tego roku podczas spotkania szefa chińskiej dyplomacji z przedstawicielami Talibanu, Chiny miały uzyskać zapewnienia, że afgańskie terytorium pod nowymi rządami nie będzie wykorzystywane do jakichkolwiek działań wymierzonych w Chiny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!