USA: ponad 5 tysięcy żołnierzy chroni lotnisko w Kabulu

0
436
Kabul
Fot. Twitter: Department of Defense
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przedstawiciel Pentagonu, generał Hank Taylor poinformował, że na lotnisku w Kabulu jest 5200 żołnierzy amerykańskich. Osłaniają oni ewakuację cudzoziemców i Afgańczyków. Generał zapewnił, że lotnisko w stolicy Afganistanu jest pod kontrolą sił amerykańskich i że jest otwarte dla kolejnych ewakuowanych.

Podczas konferencji prasowej w Pentagonie generał Hank Taylor potwierdził, że w ciągu ostatnich 24 godzin do Kabulu dotarło 13 samolotów C17 z dodatkowymi oddziałami i sprzętem. W tym samym czasie 12 samolotów ewakuowało ze stolicy Afganistanu ponad 2 000 osób. Samoloty bezpiecznie dotarły do wyznaczonych lotnisk.

Od chwili rozpoczęcia ewakuacji cudzoziemców i Afgańczyków z Kabulu 14 sierpnia siły amerykańskie przewiozły ponad 7 tysięcy osób. Misję ewakuacyjną osłaniają z powietrza amerykańskie myśliwce.

W Kabulu i innych afgańskich miastach pozostało nadal ponad 10 tysięcy obywateli USA, a administracja amerykańska przewiduje, że ich ewakuacja może potrwać nawet kilka tygodni. Prezydent Joe Biden nie wykluczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Afganistanie po 31 sierpnia, czyli wyznaczonym wcześniej terminie ostatecznego opuszczenia kraju. Zapewnił, że misja wojskowa zakończy się dopiero wtedy, gdy wszyscy obywatele USA zostaną ewakuowani z Afganistanu.

Na lotnisku w stolicy Afganistanu trwa ewakuacja personelu misji dyplomatycznych oraz obywateli kilkudziesięciu krajów. Z opanowanego przez talibów kraju usiłują się wydostać również Afgańczycy, którzy współpracowali z siłami międzynarodowymi i którzy teraz obawiają się o swoje zdrowie i życie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!