Afganistan – USA ewakuowały pierwszą grupę tłumaczy

0
600
Fot. bbc.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone ewakuowały z Afganistanu pierwszą grupę tłumaczy. Chodzi o Afgańczyków, którzy przez ostatnie lata pracowali z amerykańskimi żołnierzami, a którym teraz może grozić zemsta ze strony talibów.

Według informacji amerykańskich mediów, samolot z grupą Afgańczyków wylądował na międzynarodowym lotnisku pod Waszyngtonem. Agencja AP twierdzi, że na pokładzie maszyny było 221 Afgańczyków, w tym 57 dzieci i 15 niemowląt, bo wszyscy chętni tłumacze wyjeżdżają wraz z rodzinami. Wszystkie te osoby dostaną teraz specjalne wizy do USA.

Wcześniej władze Stanów Zjednoczonych zapowiadały, że w sumie ewakuują 2 i pół tysiąca osób. Chodzi zarówno o tłumaczy, jak i o innych Afgańczyków, którzy przez ostatnie dwie dekady pracowali na miejscu z Amerykanami.

Talibowie, którzy w ostatnich tygodniach przejmują kontrolę nad kolejnymi terenami w Afganistanie, od lat oskarżali osoby pracujące z zachodnimi wojskami o zdradę. Takim osobom wielokrotnie grożono śmiercią. Szacuje się, że około 300 osób zostało w ostatnich latach zabitych za pracę z obcymi żołnierzami.

Od 2008 roku do USA przesiedlono około 70 tysięcy Afgańczyków. W Wielkiej Brytanii grupa wpływowych generałów zaapelowała do premiera, aby także Londyn ewakuował grupę afgańskich tłumaczy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!