Watykan: Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

0
papież pope Francis
Fot. Vatican Media/www.vaticannews.va
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Kościele katolickim jest dziś po raz pierwszy obchodzony Światowy Dzień Dziadków oraz Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka.

Zwracając się do pielgrzymów, przybyłych na modlitwę Anioł Pański na placu świętego Piotra, papież powiedział, że życie i historia nie rozwija się bez dialogu młodszych ze starszymi. “Dziadkowie mają soki historii, które wznoszą się i dają siłę rosnącemu drzewu” – mówił Franciszek. “Przypomina mi się – chyba kiedyś to cytowałem – taki fragment poety: “Wszystko, co drzewo ma, co kwitnie, pochodzi z tego, co zakopane”. Bez dialogu między młodymi ludźmi a dziadkami historia nie posuwa się naprzód, życie nie posuwa się naprzód: trzeba [to] podjąć na nowo” – powiedział papież.

Wcześniej zamiast Franciszka, który przechodzi rekonwalescencję po niedawnej operacji, mszę w bazylice świętego Piotra odprawił przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji, arcybiskup Rino Fisichella. Odczytał on papieską homilię. Franciszek podkreślił, że potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi. “Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi i starymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia, aby wspólnie marzyć, aby przezwyciężyć konflikty między pokoleniami” – napisał papież. Dodał, że “Często w naszych społeczeństwach podporządkowaliśmy życie idei “każdy myśli za siebie”. Ale to zabija! Ewangelia zachęca nas do dzielenia się tym, czym jesteśmy i co posiadamy: tylko w ten sposób możemy być szczęśliwi”. Papież dodał, że osoby starsze charakteryzuje “spojrzenie kontemplacyjne, to znaczy takie, które potrafi zatrzymać się w obliczu życia drugiego człowieka i wczytać się w nie”. Na zakończenie homilii Franciszek wezwał do wdzięczności dziadkom i osobom starszym. “Nie zapominajmy o nich. Bądźmy ich sojusznikami. Nigdy ich nie odrzucajmy. Nauczmy się dzielić z nimi czas. Wyjdziemy z tego lepsi. I razem, młodzi i starzy, nasycimy się przy stole dzielenia się, pobłogosławionym przez Boga” – zauważył papież.

Kościół katolicki obchodzi dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został ustanowiony przez papieża Franciszka w styczniu tego roku i będzie obchodzony w czwartą niedzielę lipca, najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Jezusa – jak określa się świętych Joachima i Annę, rodziców Maryi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!