Islandia: próby skrócenia tygodnia pracy okazały się sukcesem

0
417
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Próby skrócenia tygodnia pracy na Islandii okazały się sukcesem. Tak twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali dane z przeprowadzonych badań. Pracownicy sektora publicznego biorący udział w dwóch dużych próbach w latach 2015-2019 pracowali 35-36 godzin tygodniowo, bez obniżenia wynagrodzenia. Badania przeprowadzone przez Radę Miasta Reykjavík wykazały wśród pracowników „dramatyczny” wzrost w zakresie szeregu wskaźników, od postrzeganego stresu i tzw. „wypalenia się”, po zdrowie i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W próbach wzięło udział 2,500 osób, ponad 1 procent pracujących na Islandii, i miały na celu utrzymanie lub zwiększenie produktywności przy jednoczesnej poprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

Naukowcy odkryli, że produktywność i usługi pozostały takie same lub poprawiły się w większości miejsc pracy. Po zakończeniu badań, islandzkim związkom zawodowym udało się  wynegocjować skrócenie czasu pracy dla dziesiątek tysięcy swoich członków w całym kraju. 86 procent całej aktywnej zawodowo populacji Islandii pracuje obecnie krócej lub uzyskało prawo do skrócenia czasu pracy. 

Coraz więcej małych firm na świecie już stosuje krótszy tydzień pracy. Teraz większe korporacje badają potencjalne korzyści płynące z tej zmiany. Unilever New Zealand ogłosił w grudniu, że wypróbuje czterodniowy tydzień pracy z pełnym wynagrodzeniem, a Microsoft wypróbował już czterodniowy tydzień pracy w Japonii w 2019 roku. Stwierdzono, że wydajność mierzona sprzedażą na pracownika wzrosła o prawie 40 procent w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!