Stany Zjednoczone pozostaną niezawodnym partnerem inicjatywy Trójmorza – zapowiedział to amerykański prezydent, Joe Biden.
W Sofii trwa szczyt Trójmorza, z udziałem kilkunastu prezydentów i szefów rządów, w tym prezydenta Andrzeja Dudy.
Joe Biden połączył się z Sofią zdalnie. Jak zaznaczył: „Będziemy angażowali się w budowanie wspólnych inicjatyw w tym regionie”. W opinii Joe Bidena „zwiększy to bezpieczeństwo tego obszaru, na czym skorzysta cały świat”: Cieszymy się na to, że razem będziemy mogli pokazać, jak demokracje potrafią przewodzić swoimi wartościami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich obywateli: pokonując pandemię COVID-19, budując prężniejszą gospodarkę oraz inwestując w wysokiej jakości infrastrukturę, w przejrzysty sposób – powiedział Joe Biden na nagraniu wyemitowanym w Sofii.
Trójmorze powstało z inicjatywy Polski i Chorwacji w 2015 roku. Zrzesza dwanaście krajów naszego regionu, w tym między innymi kraje Bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Chorwację i Bułgarię. Celem Trójmorza jest tworzenie połączeń gospodarczych, infrastrukturalnych i politycznych. Współpraca ta ma zostać rozszerzona o naukę, turystykę i kulturę.
W szczycie w Sofii biorą udział również zewnętrzni partnerzy Trójmorza i potencjalni inwestorzy: ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Grecji.
“Nie mam wątpliwości, że inicjatywa Trójmorza to dobra odpowiedź na wyzwania, z którymi będziemy musieli zmierzyć się po pandemii” – mówił Sofii prezydent Andrzej Duda. Jak dodał: – Trójmorze wzmacnia równocześnie też spójność Unii Europejskiej i wzbogaca więzi transatlantyckie. Fundamenty makroekonomiczne naszych gospodarek są solidne. Perspektywy na szybką odbudowę po pandemii są optymistyczne. Według Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost gospodarczy w Europie Środkowej w 2022 roku wyniesie od 4,1 do 4,8%.
Prezydent Niemiec, Frank Walter Steinemeier mówił w Sofii o potrzebie łączenia inicjatywy Trójmorza z projektami Unii Europejskiej: – Z Europejskim Zielonym Ładem oraz Planem Odbudowy mamy dwa bardzo silne narzędzia, które pozwalają nam zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z regeneracją po pandemii, zachowując spojrzenie na wyzwania które leżą przed nami – czyli przemiana w bardziej zieloną i cyfrową Europę – mówił prezydent.
Przywódcy będą w Sofii rozmawiali między innymi i walce z kryzysem wywołanym pandemią, o zatrzymaniu zmian klimatycznych oraz o rozwoju gospodarki naszego regionu. Prezydent Andrzej Duda ma również zaplanowane spotkanie dwustronne – z prezydent Grecji, Ekaterini Sakielaropulu, będzie też rozmawiał z delegacją amerykańskich kongresmenów.