Afganistan – żołnierze USA opuścili bazę lotniczą Bagram

0
wojsko USA Afganistan Bagram
Fot. Air Force Magazine
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykańscy żołnierze opuścili największą bazę wojskową w Afganistanie. Chodzi o bazę lotniczą Bargam, która stała się symbolem afgańskiej operacji w ostatnich dwóch dekadach. Całkowite wycofanie się Amerykanów spodziewane jest w najbliższych dniach. Z Afganistanu wyjeżdżają też inni żołnierze NATO, wśród nich Polacy, którzy oficjalnie zakończyli już misję.

Położona 60 kilometrów na północ od Kabulu baza Bagram była największym obozowiskiem wojsk NATO w Afganistanie. Wojskowy kompleks wielkości małego miasta był domem dla kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy, także dla Polaków. To właśnie w Bagram od sześciu lat znajdowało się dowództwo polskiej misji w Afganistanie.

Amerykańscy dyplomaci poinformowali, że powstała jeszcze za czasów Sowietów baza została już oficjalnie przekazana w ręce Afgańczyków, a wszyscy żołnierze USA opuścili jej teren.

Choć ostateczna data zakończenia misji NATO to 11 września, to wyjazd wojsk z Bagram jest symbolicznym końcem operacji w Afganistanie. Z kraju wyjechała także większość żołnierzy z innych krajów Sojuszu, wśród nich Polacy, którzy wrócili już do domu. Zakończenie misji przebiega bez rozgłosu, a wycofaniu nie towarzyszą oficjalne ceremonie.

W Afganistanie rośnie równocześnie niepokój o najbliższą przyszłość. Talibowie, którzy wciąż nie porozumieli się z miejscowymi władzami w sprawie ewentualnego zawieszenia broni, podbijają kolejne dystrykty. Część Afgańczyków obawia się, że po wyjeździe NATO rebelianci będą chcieli siłą przejąć władzę w Kabulu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!