Jakie jest najdroższe miasto na świecie dla pracowników zagranicznych?

0
446
koszt życia Mercer
Fot. www.mercer.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Aszchabad w Turkmenistanie jest najdroższym miastem na świecie dla pracowników zagranicznych. Tak wynika z tegorocznej ankiety Mercer Cost of Living.

Coroczny raport klasyfikuje 209 miast w oparciu o koszty wydatków związanych z wynajmem mieszkania, transportem, wyżywieniem i rozrywką. Jako punkt odniesienia wybrano Nowy Jork.

Drugie miejsce za stolicą Turkmenistanu zajął Hongkong (najdroższe miasto w zeszłym roku), trzecie Bejrut, czwarte Tokio, a piąte Zurych.

Głównym powodem, który sprawił, że Aszchabad zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji najdroższych miast świata dla pracowników zagranicznych był trwający kryzys finansowy Turkmenistanu. Doprowadził on do niedoborów żywności i hiperinflacji, a to z kolej do wysokich kosztów utrzymania.

Z powodu zwiększenia o 11 procent wartości euro w stosunku do dolara amerykańskiego, europejskie miasta były oceniane stosunkowo drożej niż ich amerykańskie odpowiedniki. Doprowadziło to do całkowitego wypadnięcia Nowego Jorku z pierwszej dziesiątki, podczas gdy Paryż wspiął się w rankingu z 50 miejsca w 2020 roku na 33 miejsce w 2021 roku.

Jeśli chodzi o najtańsze miasta dla pracowników zagranicznych, ranking Mercer wskazuje Tbilisi w Gruzji (nr 207), Lusakę, Zambię (nr 208) oraz Biszkek w Kirgistanie (nr 209).

Ranking kosztów utrzymania miasta z 2021 r.

1. Aszchabad (Turkmenistan)

2. Hongkong (Chiny)

3. Bejrut (Liban)

4. Tokio (Japonia)

5. Zurych (Szwajcaria)

6. Szanghaj (Chiny)

7. Singapur

8. Genewa (Szwajcaria)

9. Pekin (Chiny)

10. Berno (Szwajcaria)

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!