Świat

Wielka Brytania: badania dot. spożywania alkoholu i pracy mózgu

29/05/2021 0 komentarzy
alkohol

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali związek między spożyciem alkoholu, a pracą mózgu. Jak się okazało picie wysokoprocentowych napojów wpływa na istotę szarą mózgu, a więc regiony, w których przetwarzane są informacje. Im więcej spożywamy alkoholu, tym mniejsza jest objętość istoty szarej. W badaniu wzięło udział 25 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii.

Chociaż alkohol przyczynia się do tego procesu tylko w niewielkim stopniu (0,8%), był on jednak większy niż inne „modyfikowalne czynniki ryzyka”, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do np. starzenia się.

Zespół zbadał również, czy pewne wzorce picia, rodzaje napojów czy inne schorzenia mają wpływ na pracę mózgu w czasie, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu.

Okazało się, że nie ma „bezpiecznego” poziomu picia – co oznacza, że spożywanie jakiejkolwiek ilości alkoholu było gorsze niż jego niepicie. Nie znaleźli również dowodów na to, że rodzaj napoju – taki jak wino, napoje spirytusowe lub piwo – wpływają bardziej lub mniej na uszkodzenie mózgu.

Jednak niektóre cechy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość lub upijanie się, mogą narazić ludzi na większe ryzyko – dodają naukowcy.

Według wcześniejszych badań, przeprowadzonych w 2016 roku, alkohol był głównym czynnikiem ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów u mężczyzn i kobiet w wieku od 15 do 49 lat, odpowiadając za prawie jeden na 10 zgonów na świecie.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych