Długie godziny pracy powodują, że każdego roku umierają setki tysięcy osób. Dane te opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Długie godziny pracy powodują udary mózgu i choroby serca. W 2016 roku z powodu przepracowania zmarło około 745 tysięcy mieszkańców naszej planety. Większość zgonów odnotowano wśród osób między 60, a 79 rokiem życia, które pracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo, kiedy były w wieku od 45 do 74 lat. Zdecydowaną większość ofiar stanowili mężczyźni 72 procent zgonów. Według raportu, regionem świata, w którym najczęściej dochodzi do zgonów w wyniku przepracowania to strefa zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej.
Badania, opublikowane w czasopiśmie Environment International, wykazały, że w latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca związanych z długimi godzinami pracy wzrosła o 42 procent, a udaru mózgu o 19 procent.
Osoby, które pracowały 55 godzin lub więcej tygodniowo, miały o 35 procent wyższe ryzyko udaru i o 17 procent wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z osobami pracującymi 35-40 godzin tygodniowo.
Długie godziny pracy mogą spowodować śmierć w dwojaki sposób.
Po pierwsze, stres psychiczny związany z wielogodzinną pracą może wywołać reakcję fizjologiczną w układzie sercowo-naczyniowym i zmiany chorobowe, które powodują zmiany w tkankach.
Drugi to zachowania szkodliwe dla zdrowia w odpowiedzi na stres, w tym palenie, picie alkoholu, zła dieta, brak aktywności fizycznej i zaburzenia snu oraz słaba regeneracja organizmu.