Związek zakrzepów krwi ze szczepionką AstraZeneca jest prawdopodobny, choć nie można go udowodnić – oświadczyła Światowa Organizacja Zdrowia. To reakcja WHO na nowe przypadki zakrzepów, które pojawiły się u niewielkiej liczby pacjentów w Europie. Wcześniej Europejska Agencja Leków oświadczyła, szczepionka może być przyczyną zakrzepów, ale takie przypadki są niezwykle rzadkie.
Komitet ekspertów WHO w wydanym właśnie oświadczeniu napisał, że teza o szczepionce jako o przyczynie zakrzepów wydaje się być prawdopodobna, choć nie ma sposobu, by to jednoznacznie potwierdzić. Zapowiedziano też kolejne badania nad tą sprawą.
Wcześniej Europejska Agencja Leków potwierdziła, że może istnieć związek szczepionki i zakrzepów, ale podkreśliła, że są to niezwykle rzadkie przypadki. Obecnie na świecie doliczono się około dwustu przypadków powikłań po podaniu szczepionki AstraZeneca, a zmarło 18 osób. Na globie podano zaś 200 milionów dawek preparatu.
Wielka Brytania “na wszelki wypadek” wstrzymała podawanie szczepionki osobom poniżej 30. roku życia, a Belgia osobom poniżej 55. roku życia. Sam producent preparatu, koncern AstraZeneca napisał w oświadczeniu, że będzie badać każdy zgłoszony przypadek, a informację o możliwości zakrzepów umieści jako jeden z możliwych skutków ubocznych.
Eksperci przypuszczają, że zakrzepy mogą być reakcją immunologiczną organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Powikłania wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych. Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.