Watykan: otwierają się Muzea Watykańskie

0
686
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W poniedziałek ponownie otwarte dla zwiedzających zostaną Muzea Watykańskie. Były one zamknięte przez 88 dni i była to najdłuższa przerwa w działalności Muzeów od czasu II wojny światowej. Muzeum ma jednak problem związany z utrzymaniem murów, które mocno ucierpiały z powodu wyjątkowej wilgoci.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta poinformowała, że muzea będą otwarte od poniedziałku do soboty od godziny 8.30 do 18.30 z ostatnim wejściem na dwie godziny przed zamknięciem.

Budynek czeka pilny przegląd stanu murów, po tym jak przed dwoma dniami dwa trzydziestocentymetrowe, trzykilogramowe kawałki trawertynu oderwały się od gzymsu na dziedzińcu Pinakoteki. Kiedy placówka jest otwarta, przechodzą tamtędy tysiące ludzi. Winę za ten stan rzeczy ponosi wyjątkowo duża wilgotność powietrza.

Zniszczeniu uległy też tynki elementów architektonicznych, mimo trwających od 2015 roku prac renowacyjnych z zastosowaniem starej receptury: ziemi, mleka i wapna, które ułatwiają oddawanie wilgoci. Ze względu na wilgoć niepokoi też stan drewnianych belek dachu Sali Regii, gdzie papież spotyka się z korpusem dyplomatycznym. Kilka fragmentów sztukaterii oderwało się tam ze sklepienia i spadło na marmurową, niedawno odnawianą, podłogę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!