Fajerwerki na pustych ulicach – przywitanie 2021 roku na świecie

Wiadomości Świat

0
Nowy Rok 2021
Fot. freepik.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pierwsze sekundy 2021 odliczono już na Kiribati i Samoa, a niezamieszkałe Howland i Baker Islands jako ostatnie powitają Nowy Rok, 26 godzin później.

Niebieskie i złote fajerwerki jak co roku wzbiły się w niebo nad Operą w Sydney, ale port poniżej był opustoszały. W Australii, gdzie pokaz fajerwerków jest transmitowany na całym świecie jako pierwszy, ruch został ograniczony, zgromadzenia zakazane, a wewnętrzne granice zamknięte. Większość ludzi nie mogła przyjeżdżać do centrum Sydney w czwartkową noc.
W Nowej Zelandii, która zwyciężyła w walce z koronawirusem, godzinę później zgromadziły się w Auckland duże tłumy, aby obejrzeć pokaz sztucznych ogni. 

W Tokio, które już przywitało Nowy Rok, mieszkańcy stoją przed perspektywą wprowadzenia stanu wyjątkowego po tym, jak w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano tam 1.300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Żaden pokaz świetlny nie oświetlił także Pekinu ze szczytu wieży telewizyjnej. Lwy z londyńskiego placu Trafalgar Square pozostaną zabarykadowane, podobnie jak Plac Czerwony w Moskwie. W Rzymie tłumy nie będą się gromadzić na Placu Św. Piotra, papież nie poprowadzi mszy, a mieszkańcy nie zanurkują w Tybrze.

W Chinach też już przywitano Nowy Rok, w niektórych miastach odbyły się pokazy fajerwerków.  
Rosyjskie władze powstrzymały ludzi przed gromadzeniem się na Placu Czerwonym. Bary i restauracje mają być zamykane przed północą, ale zezwolono na odpalanie fajerwerki. Nad jeziorem Bajkał w lodowatej wodzie tradycyjnie zanurkowały “morsy”.
Pomimo wzrostu liczby przypadków koronawirusa, tysiące osób ogląda pokazy fajerwerków i światła laserowego w Dubaju. Wszyscy uczestniczący w imprezie muszą mieć założone maski i być zarejestrowani za pomocą kodów QR.

W Korei Północnej, mimo ograniczeń, w Pjongjangu odbywa się koncert i pokaz fajerwerków.
W Bejrucie, mieście wciąż podnoszącym się po wybuchu w porcie z 4 sierpnia, rozluźniono restrykcje.

Niemcy zakazały sprzedaży fajerwerków, aby zniechęcić mieszkańców do gromadzenia się. Władze w Berlinie poinformowały, że policja “będzie konsekwentnie karać sprawców naruszeń”.
We Włoszech bary, restauracje i większość sklepów są zamknięte, a na 22.00 wprowadzono godzinę policyjną. Papież Franciszek odwołał plany przeprowadzenia nabożeństw sylwestrowych i noworocznych z powodu rwy kulszowej – przekazał Watykan.

W Wielkiej Brytanii, gdzie szaleje nowa, wysoce zakaźna odmiana wirusa, władze nakazały społeczeństwu “świętować Nowy Rok bezpiecznie w domu”. Londyńskich Trafalgar Square i Parliament Square strzegą bariery.

We Francji, gdzie również będzie obowiązywała nocna godzina policyjna, w domach może zgromadzić się nie więcej niż sześcioro dorosłych.

W Hiszpanii godzina policyjna została przedłużona do 1:30. Na zazwyczaj tętniącym życiem placu Puerta del Sol w Madrycie nie pojawią się głośno witający Nowy Rok mieszkańcy, którzy zgodnie z tradycją wkładają jeden po drugim 12 winogron do ust za każdym uderzeniem zegara.

W Nowym Jorku nie odbędzie się doroczny bal na Broadway’u. Zamiast setek tysięcy nowojorczyków na Times Square, publiczność będzie stanowiła wyselekcjonowana grupa pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, a ich rodziny będą trzymać się z dala od siebie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!