Chiny zapowiadają odwet za amerykańskie sankcje

Wiadomości Chiny-USA

0
1372
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny zapowiadają „zdecydowane” działania odwetowe wobec USA po objęciu sankcjami 14 wysokich rangą chińskich urzędników. Wczoraj administracja ustępującego prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła zamrożenie aktywów finansowych oraz zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych kolejnych przedstawicieli chińskich władz, którzy zdaniem USA biorą aktywny udział w tłumieniu swobód obywatelskich w Hongkongu. 

Na amerykańskiej „czarnej liście” pośród 14 wysokich rangą chińskich urzędników znalazł się m.in. jeden z wiceprzewodniczących organu będącego chińskim odpowiednikiem parlamentu. To kolejna już lista urzędników z Pekinu i Hongkongu, objętych sankcjami przez amerykańskie władze. Znajduje się na niej m.in. szefowa hongkońskiej administracji Carrie Lam. Chińskie MSZ zapowiedziało podjęcie „zdecydowanych” działań odwetowych po upublicznieniu kolejnej listy nazwisk urzędników, uznanych w USA za osoby niepożądane. Sankcje przewidują m.in. zamrożenie wszelkich aktywów finansowych na terytorium Stanów Zjednoczonych. 

USA, a także wiele państw zachodnich uważają, że narzucone w tym roku Hongkongowi prawo o tzw. bezpieczeństwie narodowym, stanowi naruszenie autonomii regionu. Wszelkie apele dotyczące sytuacji w byłej brytyjskiej kolonii chińskie władze uznają zaś za mieszanie się w wewnętrzne sprawy tego kraju. 

Od wprowadzenia w życie ustawy o bezpieczeństwie narodowym, w Hongkongu nasiliły się aresztowania przedstawicieli opozycji. Sankcje wymierzone w chińskich urzędników zaangażowanych w tłumienie wolności obywatelskich w Hongkongu, obejmują także najbliższych członków ich rodzin. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!