Kardynał Ruini: „Ręce precz od Jana Pawła II”

0
Jan Paweł II
Fot. Ansa/ilfoglio.it
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kardynał Camillo Ruini, przez lata przewodniczący episkopatu Włoch, powiedział, że tylko ludzie zaślepieni uprzedzeniami kwestionują świętość Jana Pawła II. Kard. Ruini udzielił wywiadu dziennikowi „Il Foglio”.

89-letni dziś hierarcha odniósł się do zarzutów pod adresem Jana Pawła II o rzekome krycie pedofilii. Pojawiły się po opublikowaniu w zeszłym tygodniu Raportu Sekretariatu Stanu dotyczącego byłego kardynała Theodore’a McCarricka, który za pedofilię został wydalony ze stanu duchownego. Jan Paweł II 20 lat temu mianował go arcybiskupem Waszyngtonu. Zarzutom towarzyszy sugestia, że papież-Polak został beatyfikowany zbyt szybko. Dziennik „Il Foglio” zatytułował wywiad „Ręce precz od Jana Pawła II”.

Kardynał Ruini podkreśla, że był świadkiem świętości Jana Pawła II. Zaznacza, że podchodził on bardzo ostrożnie do zarzutów stawianych innym i miał zaufanie do ludzi. Trzech indagowanych amerykańskich biskupów w sprawie McCarricka świadomie wprowadziła Jana Pawła II w błąd.
Po raz pierwszy we włoskich mediach pojawiła obrona Jana Pawła II przed zarzutami o krycie pedofilii.

Wynika to z tego, że we Włoszech, po ukazaniu się Raportu w sprawie McCarricka (10.11) nikt takich zarzutów nie stawiał. Padają one głównie w Stanach Zjednoczonych. Włoscy watykaniści posiadający swoje źródła w Watykanie, panujące tam stosunki, sposób funkcjonowania Kurii rzymskiej i mechanizmy nominacji biskupich, skwitowali Raport wnioskiem „McCarrick oszukał papieża”. Był to tytuł większości pojawiających się na ten temat we Włoszech komentarzy i analiz.

Nawiązywał do listu, który Theodore McCarrick napisał do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II Stanisława Dziwisza, w którym amerykański hieracha zapewniał o swojej niewinności. Poza tym Raport stwierdza, że trzech spośród czterech indagowanych w sprawie zarzutów o czynny homoseksualizm, pojawiających się pod adresem McCarricka w USA pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, zataiło posiadane w tej sprawie informacje. Czwarty o nich informował, ale zastrzegał, że nie ma żadnych dowodów. W końcu Jan Paweł II, który znał Theodore’a McCarricka od 1976 roku, dał wiarę w jego zapewnienia o niewinności.

Raport podnosił, że Karol Wojtyła w Polsce miał wielokrotnie do czynienia z kampanią kłamstw i fałszywych oskarżeń pod adresem duchownych, prowadzoną przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Co więcej, pierwsze konkretne zarzuty o pedofilię McCarricka pojawiły się kilka lat po śmierci Jana Pawła II. O tym też szczegółowo donosiły włoskie media.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!