Wymiana ognia między wojskami Azerbejdżanu i Armenii

0
1677
Armenia Azerbejdżan Karabach rozejm
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wojska Azerbejdżanu i Armenii kontynuują wymianę ognia. Obydwie strony wykorzystują ciężką artylerię. Walki o Górski Karabach były prowadzone w nocy. Ostrzał jest kontynuowany. Baku i Erywań informują, że są ofiary wśród żołnierzy i cywilów. 

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że USA będą dążyć do powstrzymania walk w Górskim Karabachu. Donald Trump powiedział na konferencji prasowej, że USA śledzą sytuację w regionie. Dodał, że jego kraj ma bardzo dobre relacji z państwami południowego Kaukazu i będzie się starał je wykorzystać, aby zakończyć konflikt. Wcześniej amerykański Departament Stanu wezwał obie strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. O natychmiastowe zakończenie walk zaapelowały także Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska.

Azerbejdżańska armia rozpoczęła wczoraj operację zajmowania wsi w rejonie Górskiego Karabachu. Ogniem odpowiedziały oddziały wojsk samoobrony separatystycznej enklawy oraz regularne jednostki wojsk Armenii. 
W Azerbejdżanie od dziś, a w Armenii od wczoraj obowiązuje stan wojenny. Władze w Erywaniu ogłosiły powszechną mobilizację. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały władze obu krajów do zaprzestania działań zbrojnych. 
Konflikt o Górski Karabach trwa od 1988 roku, gdy ormiańska enklawa wchodząca w skład muzułmańskiej republiki Azerbejdżanu rozpoczęła działania na rzecz usamodzielnienia się, a po upadku ZSRR proklamowała niepodległość. 
Armenia wspiera separatystów z Górskiego Karabachu, a Azerbejdżan próbuje odzyskać ten region. W wyniku działań zbrojnych, w ciągu minionych 30 lat, w Górskim Karabachu zginęło ponad 30 tysięcy osób. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!