Stany Zjednoczone przywróciły sankcje ONZ wobec Iranu

0
579
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone jednostronnie ogłosiły, że sankcje ONZ przeciwko Iranowi ponownie wchodzą w życie i zapowiedziały kary dla tych, którzy je naruszają.

“Dziś Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują powrót praktycznie wszystkich wcześniej wstrzymanych sankcji ONZ przeciwko Islamskiej Republice Iranu” – przekazał w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Rząd prezydenta USA Donalda Trumpa obiecał wyciągnąć konsekwencje wobec każdego państwa członkowskiego ONZ, które nie stosuje się do sankcji. USA to jedyny kraj na świecie, który uważa, że są one w mocy. Mike Pompeo zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną ogłoszone środki przeciwko krajom nieuznającym sankcji.

Ograniczenia nałożone na Iran zakwestionowały takie mocarstwa jak Chiny, Rosja i europejscy sojusznicy USA. “Jakakolwiek decyzja lub działanie podjęte w celu ponownego wprowadzenia (sankcji) nie będzie miało skutków prawnych” – oświadczyły Francja, Wielka Brytania i Niemcy we wspólnym oświadczeniu przesłanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ, do którego dotarła agencja AFP.

W połowie sierpnia administracji Donalda Trumpa nie udało się doprowadzić do przedłużenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ embarga na dostawy broni dla Teheranu, które wygasa w październiku. Sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył wtedy Francję, Wielką Brytanię i Niemcy o “stanięcie po stronie irańskich Ajatollahów”.

Sankcje wobec Iranu zostały zniesione w 2015 roku, kiedy ten kraj podpisał międzynarodowe porozumienie przeciw rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Prezydent Donald Trump uznał je za niewystarczające i w 2018 roku Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z paktu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!