Unia Europejska i Chiny podpisały umowę o ochronie oznaczeń geograficznych. Na liście stu chronionych unijnych produktów jest między innymi polska wódka. Bruksela i Pekin porozumiały się w tej sprawie jesienią ubiegłego roku.
Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że podpisanie umowy przybliża jej wejście w życie. Ma to nastąpić wraz z początkiem przyszłego roku.
Produkty oznaczone europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane ze swojej jakości i różnorodności dlatego konieczna jest ich ochrona – skomentował komisarz Wojciechowski.
Umowa ma chronić przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw do produktów regionalnych. Na liście jest 100 europejskich oznaczeń geograficznych i 100 chińskich. Komisja poinformowała, że z trunków, oprócz polskiej wódki, mają być chronione między innymi francuski szampan, irlandzka whiskey, portugalskie porto i węgierski Tokaj. Ponadto na liście unijnej są grecka feta i szynka Prosciutto z Parmy. Z kolei na chińskiej liście znalazły się między innymi biała herbata, ryż i pasta z fasoli.
Chiny są ważnym rynkiem dla Unii. W ubiegłym roku były trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym dla towarów rolno-spożywczych z Unii. Są też drugim rynkiem, na który trafia najwięcej unijnych produktów opatrzonych europejskimi oznaczeniami geograficznymi.
Umowa o ochronie produktów regionalnych została podpisana kilka godzin przed rozpoczęciem wideoszczytu z udziałem przywódców Unii Europejskiej i Chin, na którym będą poruszane trudniejsze tematy. Liderzy unijnych instytucji mają domagać się dostępu do chińskiego rynku dla europejskich firm i wzmocnienia poszanowania własności intelektualnej. Grupa ponad 60 europosłów wezwała unijnych przywódców, aby uzależnili podpisanie w przyszłości umowy inwestycyjnej od przestrzegania praw człowieka.