Papież Franciszek o kardynale Marianie Jaworskim

0
Papież Franciszek Chicago
Fot. Vatican Media/www.vaticannews.va
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Franciszek napisał, że kardynał Marian Jaworski zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, a przede wszystkim miłujący Kościół. “Pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii i odpowiedzialności za wspólnotę wierzących” – podkreślił papież w telegramie kondolencyjnym, który skierował do metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Franciszek napisał, że z żalem przyjął wiadomość o śmierci kardynała Jaworskiego i zapewnił, iż jednoczy się w modlitwie żałobnej z Kościołem w Polsce i na Ukrainie. “Dziękuję Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii” – dodał.

Papież podkreślił, że hierarcha był zaangażowany w życie akademickie i cenionym profesorem teologii i filozofii religii na katolickich uczelniach w Warszawie, Krakowie i we Lwowie. Franciszek przypomniał, że kardynał Jaworski był dziekanem Wydziału Teologicznego i pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. “Święty Jan Paweł II podkreślał przy różnych okazjach owocną posługę kapłańską i cenny wkład świętej pamięci zmarłego w rozwój nauki katolickiej” – dodał.

Papież przypomniał, że biskupim zawołaniem hierarchy były słowa “dla mnie żyć to Chrystus”. To biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało jego sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunków poszukiwań w wielu dziedzinach” – wskazał w telegramie.

Franciszek przypomniał, że kardynała Mariana Jaworskiego i świętego Jana Pawła II łączyła przyjaźń. “Wspierał go w trudach biskupiej i papieskiej posługi. On także udzielił umierającemu papieżowi sakramentu namaszczenia chorych” – napisał papież. Przypomniał, że kardynał Jaworski blisko współpracował z następcą Jana Pawła II – papieżem Benedyktem XVI. “Mnie osobiście łączy z nim data konsystorza roku 2001, podczas którego obydwaj zostaliśmy kreowani kardynałami” – wspominał Franciszek.

Papież pobłogosławił arcybiskupowi Jędraszewskiemu, a także rodzinie i wszystkim, którzy będą uczestniczyć w ceremoniach pogrzebowych. “Niech Chrystus miłosierny, któremu świętej pamięci kardynał Marian poświęcił swe życie, przyjmie go do swojej chwały” – napisał Franciszek.

Kardynał Marian Jaworski zmarł 5 września w wieku 94 lat. W piątek zostanie pochowany w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ciało duchownego, zgodnie z jego ostatnią wolą, spocznie w krypcie Kaplicy Cudownego Obrazu Marki Bożej Kalwaryjskiej.

Uroczystości pożegnalne rozpoczną się dziś o godzinie 15 czasu polskiego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Trzy godziny później celebrowana będzie Msza święta w intencji zmarłego. W środę Msza święta w intencji kardynała sprawowana będzie o godzinie 10.00.

W czwartek w kolegiacie pod wezwaniem świętej Anny w Krakowie kardynała Mariana Jaworskiego podczas Mszy świętej o godzinie 17.00 pożegnają środowiska akademickie. Od godziny 16.45 wierni będą się modlić przy trumnie hierarchy. 

Ostatnie pożegnanie kardynała Mariana Jaworskiego odbędzie się w piątek w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. O godzinie 11.00 rozpocznie się Msza święta, którą poprzedzi godzinne czuwanie modlitewne przy zmarłym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!