Wyspy Brytyjskie: rusza największa inwestycja kolejowa od XIX wieku

0
Twitter: HS2 Ltd

Na Wyspach ruszyła największa od XIX wieku rozbudowa sieci kolejowej. Superszybka kolej HS2 połączy stolicę z Manchesterem i Birmingham. Ma to zmniejszyć nierówność między poprzemysłową północą a bogatszym południem. Projekt wciąż budzi protesty.

Nowy dworzec w Birmingham, 50 kilometrów tuneli, 70 przekopów, 110 nasypów, 150 nowych mostów. Wreszcie – milion ton stali. Przedsięwzięcie na taką skalę widzieli ostatnio poddani królowej Wiktorii. “To pokazuje wiarę w przyszłość naszego kraju” – mówił BBC minister transportu Grant Shapps, dodając, że choć minie wiele lat, nim pociągi ruszą, to korzyści kraj odniesie szybciej. “Projekt stworzy ponad 20 tysięcy miejsc pracy – w czasie, gdy nasza gospodarka tego potrzebuje” – podkreślił polityk.

Pomysł HS2 powstał jeszcze za rządów lewicowej Partii Pracy. Po nieznacznych modyfikacjach, protestach aktywistów i dyskusjach w Partii Konserwatywnej, projekt zaakceptowała również prawicowa administracja Davida Camerona. Jednym z celów inwestycji jest wyrównanie nierówności między północą – wciąż zmagającą się z efektami upadku przemysłu i wolnorynkowych reform Margaret Thatcher – a południem, którego zamożność związana jest w dużej mierze z sektorem finansowym rozbudowanym za czasów Żelaznej Damy.

Inwestycja wzbudza kontrowersje. Protesty trwają od lat. Część mieszkańców ostrzega, że gdy kolej przetnie ich okolice, znikną domy i miejsca pracy. Niektórzy eksperci są przekonani, że pieniądze lepiej zainwestować w modernizację istniejących odcinków. To byłoby mniej spektakularne ale – według zwolenników – skuteczniejsze. Inni zastanawiają się, czy budowa kolei nie jest przeinwestowaniem, bo w dobie pracy zdalnej przemieszczanie się straci na znaczeniu.

Linia Londyn – Birmingham ma być gotowa najpóźniej do 2031 roku. Za 20 lat pociągi mają natomiast jechać również między Birmingham i Leeds. Szacowany koszt projektu może wynieść nawet 100 milionów funtów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!