Największe gazety na świecie opublikują artykuły o 40-leciu Solidarności

0
1148
Twitter: @Kombatanci
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W najbliższych dniach największe gazety na świecie opublikują artykuły o 40-leciu Solidarności. W ramach organizowanej przez Instytut Nowych Mediów akcji “Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” ukaże się między innymi teksty autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego oraz historyków profesora Wojciecha Roszkowskiego i profesora Timothy’ego Snydera z USA.

Artykuły będą publikowane między innymi w Szwecji, Francji, Hiszpanii, Algierii. Wielkiej Brytanii oraz na Litwie. W swoim wydaniu weekendowym opublikował je dziś francuski dziennik l’Opinion.  
W artykule zatytułowanym “Ideały Solidarności pozostają żywe”, premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że współczesna Europa potrzebuje ducha Solidarności.

 Szef polskiego rządu przypomina, że gdy 40 lat temu Europę przecinała żelazna kurtyna, więcej niż metaforyczna linia oddzielała kraje suwerenne od tych – które jak Polska – po wojnie znalazły się pod protektoratem imperium sowieckiego. 

Premier zwraca uwagę, że “Polska w wyniku II wojny światowej straciła blisko 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili polscy obywatele pochodzenia żydowskiego. To katastrofa, po której nie mieliśmy prawa się podnieść”. Mimo to, Polacy nie zrezygnowali z dążeń do realizacji marzeń o samostanowieniu, wolności i niepodległości. Nie zaakceptowali także tej dziejowej niesprawiedliwości. Stąd – jak pisze premier – próby przeciwstawienia się poddanej Moskwie władzy komunistycznej.

Podkreśla, że owocem niegasnącej nadziei oraz przełomem był Sierpień’80. “Był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego” – czytamy. Podkreśla także, że z perspektywy 40 lat jest jasne, że Solidarność była “kamieniem uruchamiającym lawinę”, która doprowadziła do upadku Muru Berlińskiego. 

 Mateusz Morawiecki podkreśla, że ideały Solidarności pozostają w Polsce żywe – tworzą punkty odniesienia określające jakość życia publicznego – rodzaj ideału, do którego aspirujemy. Przejawia się ona także jako codzienna solidarność międzyludzka. Przypominając o słowach papieża Jana Pawła II, że “Nie ma wolności bez solidarności”, premier wskazuje, że nie ma solidarności też bez miłości, a bez obu, nie ma przyszłości.

 Szef rządu podkreśla, że “solidarności stała się nie tylko jedną z naszych głównych zasad działania, ale także warunkiem przetrwania”. Widać ją współcześnie na przykład w ofiarnej walce z pandemią koronawirusa personelu medycznego. 

Mateusz Morawiecki zaznacza, że duch Solidarności sprzed 40 lat potrzebny jest też współczesnej Europie. “Razem znaleźliśmy się na zakręcie i razem musimy wyjść z niego na prostą – jako jedna wspólnota” – podkreśla szef polskiego rządu. “Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy, dlatego też solidarność jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju” – czytamy w tekście premiera. W jego opinii, relacje pomiędzy państwami europejskimi powinny być wzorowane na relacjach międzyludzkich, gdyż te są kształtowane w myśl zasady solidarności. “To niezawodna gwarancja konstruowania lepszej przyszłości Europy” – zwraca uwagę Mateusz Morawiecki. 

Artykuły napisane w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” są udostępniane na stronie internetowej www.solidarnosc40.pl.

Szef działu projektów międzynarodowych w Instytucie Nowych Mediów Michał Kłosowski podkreśla, że podobne akcje organizowane przy okazji wcześniejszych rocznic pokazały, że polska historia jest dla mieszkańców innych krajów ciekawa, a jednocześnie jest przez nich słabo znana.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!