WHO apeluje o równy dostęp do szczepionki na COVID-19

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o równy dostęp wszystkich krajów do przyszłej szczepionki na koronawirusa. Szef WHO twierdzi, że koronawirus nie zostanie zwalczony, jeśli biedniejsze państwa nie będą mogły pozwolić sobie na szczepienie swoich obywateli.

Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła w ostatnich miesiącach program, dzięki któremu biedniejsze kraje mogłyby otrzymać pomoc finansową na zakup szczepionki. Równocześnie jednak bogate kraje starają się już teraz zamówić u firm farmaceutycznych odpowiednią liczbę medykamentów. Chodzi m.in. o władze USA i Francji.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że gromadzenie zapasów dla siebie jedynie pogarsza sytuację. “Nacjonalizm jedynie zaostrzył pandemię i podważył globalny łańcuch dostaw. Przez pewien czas w niektórych krajach brakowało nawet podstawowych artykułów, takich jak sprzęt ochronny dla medyków. Nie wolno nam powtórzyć tego samego błędu. Musimy wystrzegać się szczepionkowego nacjonalizmu” – dodał szef WHO.


Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie ponad sto zespołów naukowców ze świata. 29 potencjalnych preparatów jest teraz w zaawansowanej fazie klinicznej. Jeden z chińskich koncernów twierdzi, że będzie mieć gotową szczepionkę do końca roku. Z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił niedawno, że naukowcy z jego kraju opracowali już szczepionkę i będą ją wprowadzać na rynek. WHO i kraje Zachodu twierdzą jednak, że rosyjski preparat przeszedł zaledwie 10 procent niezbędnych testów.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 774 tysiące osób. Globalna liczba zachorowań zbliża się do 22 milionów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!