Chiny do USA: przestańcie mieszać się w sprawy w regionie

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Spotkanie wysokich rangą dyplomatów z Chin i USA na Hawajach zostało ocenione przez władze w Pekinie jako “konstruktywne”. Chińskie MSZ w specjalnym oświadczeniu jednocześnie zaapelowało do Amerykanów, aby przestali mieszać się w sprawy Hongkongu, Xinjiangu i Tajwanu.

Rozmowy na Hawajach miały przełamać impas w relacjach Pekinu i Waszyngtonu. Na Hawajach spotkali się były szef chińskiej dyplomacji Yang Jiechi oraz amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Relacje Chin i Stanów Zjednoczonych w ostatnim czasie uległy znacznemu pogorszeniu.

Chiny uważają, że naprawa relacji jest możliwa, o ile Stany Zjednoczone będą szanowały stanowisko Chin w kluczowych dla rządu w Pekinie sprawach. Waszyngton krytykuje jednak chińskie władze za podejście do pandemii, łamanie praw człowieka w Xinjiangu czy też plany przyjęciaustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, która zdaniem USA narusza zobowiązania Chin wobec tego regionu. Pekin uznaje te kwestie za swoją wewnętrzną sprawę i sprzeciwia się amerykańskiej ingerencji.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział jednak, że jeśli ustawa ograniczająca możliwość krytyki władz w Hongkongu zostanie przyjęta, region ten zostanie pozbawiony specjalnych przywilejów gospodarczych. Yang Jiechi po rozmowach z Pompeo stwierdził, że współpraca obu mocarstw to jedyne właściwe rozwiązanie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!