Bruksela: budżet UE po 2020

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Unijny budżet na lata 2021-2027 to dziś główny temat spotkania w Brukseli ministrów do spraw europejskich krajów członkowskich. Będzie to spotkanie przygotowujące czwartkowy, nadzwyczajny szczyt unijnych przywódców w tej sprawie. Dzisiejsza narada to pierwsza okazja do dyskusji w gronie przedstawicieli 27 państw po zaprezentowaniu w piątek przez przewodniczącego Rady Europejskiej najnowszego projektu wydatków Wspólnoty. Charles Michel zaproponował budżet na poziomie 1,095 biliona euro, co stanowi równowartość 1,074 procent dochodu narodowego brutto Unii. 

 Propozycja przewodniczącego Rady zakłada jeszcze większe ciecia niż proponowała Komisja Europejska w maju 2018 roku. Nowością jest propozycja przesunięcia sześciu miliardów euro z bogatszych regionów do biedniejszych w Unii Europejskiej. Oficjalnie nie wiadomo ile pieniędzy z tej puli miałoby trafić do Polski. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że około miliarda euro. W projekcie budżetu szef Rady Europejskiej podtrzymał też propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Zaproponował, by do zatwierdzenia wniosku Komisji w tej sprawie była wymagana większość kwalifikowana. 

 Minister do spraw europejskich Konrad Szymański, w komentarzu przesłanym Polskiemu Radiu ocenił, że najnowszy projekt nie przybliża znacząco do kompromisu i nadal wymaga poprawek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!