IO Tokio – 29. lipca

0
Tokio

Amerykanin Robert Finke został mistrzem olimpijskim w pływackim wyścigu na 800 m stylem dowolnym. Amerykański pływak wyprzedził mistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro 2016 na 1500 m, Gregorio Paltrinieriego z Włoch. Trzeci, ze stratą 0.46 sek. był rekordzista świata w tej konkurencji, Michajło Romańczuk z Ukrainy.

Amerykanin CaeIeb Dressel został mistrzem olimpijskim w pływackim wyścigu na 100 m stylem dowolnym. Rezultatem 47.02 o 0.03 sek. poprawił rekord olimpijski.
W finale Dressel wyprzedził obrońcę tytułu, Kyle’a Chalmersa z Australii. Brązowy medal dla Klimenta Kolesnikowa z Rosji, który wcześniej wywalczył srebro na 100 m grzbietem.

Chinki wygrały oba dzisiejsze finały w pływaniu na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na 200 m stylem motylkowym Yufei Zhang, która była druga na 100 m motylkiem, wynikiem 2:03.86 o 0.20 sek. poprawiła rekord olimpijski.
Chińska pływaczka wyprzedziła Regan Smith ze Stanów Zjednoczonych; brąz dla kolejnej Amerykanki Hali Flickinger.
Nieco ponad godzinę później Chinki wygrały też sztafetę 4×200 m stylem dowolnym. Chinki uzyskały czas 7:40.33 i o 1.17 sek. poprawiły rekord świata, który od 2 lat należał do Australijek.
Chińskie pływaczki wyprzedziły broniące tytułu Amerykanki. Trzecie miejsce zajęły Australijki.

Zuzana Rehák-Štefečeková i Jiří Lipták sięgnęli po złote medale w strzeleckim trapie. Słowaczka w finale okazała się lepsza od Amerykanki Kayle Browning i reprezentantki San Marino Alessandry Perilli.

Czech wyprzedził natomiast swojego rodaka Davida Kostelecký’ego. Na najniższym stopniu podium stanął Brytyjczyk Matthew Coward-Holley.

Izaac Stubblety-Cook z Australii wywalczył olimpijskie złoto w pływackim wyścigu na 200 m stylem klasycznym. Rezultatem 2:06.38 o 0.84 poprawił rekord olimpijski. W finale Stubblety-Cook wyprzedził Arno Kammingę z Holandii, który był też drugi na 100 m żabką. Trzecie miejsce, ze startą 0.75 sek. zajął Fin Matti Mattsson.

Startująca w konkurencji C1 Australijka Jessica Fox została złotą medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio. Wicemistrzynią olimpijską została Brytyjka Mallory Franklin, a trzecia była Niemka Andrea Herzog.

Valentina Rodini i Federica Cesarini wywalczyły złoty medal w wioślarskiej rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej. W finale po niezwykle zaciętej walce wyprzedziły osadę Francji. Trzecie miejsce zajęły wioślarki Holandii.

Nowozelandki Grace Prendergast i Kerri Gowler zostały mistrzyniami olimpijskimi w wioślarskich dwójkach bez sterniczki. Dwukrotne mistrzynie świata w tej konkurencji wyprzedziły osadę rosyjską; brązowe medale dla Kanadyjek.

Bracia Martin i Valent Sinković zostali mistrzami olimpijskimi w wioślarskich dwójkach bez sternika. Chorwaci wyprzedzili Rumunów; brązowe medale dla Duńczyków.

Amerykański tyczkarz Sam Kendricks nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Powodem wycofania się dwukrotnego mistrza świata z zawodów w stolicy Japonii jest pozytywny wynik testu na koronawirusa. Finał skoku o tyczce – 3 sierpnia.