Polacy na Igrzyskach Olimpijskich – 2. sierpnia

0

LEKKOATLETYKA

Lekkoatletka Joanna Linkiewicz nie wystartuje w finale na 400 m przez płotki podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka w swoim biegu półfinałowym zajęła 5. miejsce z czasem 55,67 sek. i odpadła z rywalizacji. Bieg z udziałem naszej zawodniczki wygrała Amerykanka Sydney McLaughlin (53.03).

W Wiosce Olimpijskiej w Tokio odbyło się uroczyste wręczenie złotych medali dla zawodników polskiej sztafety mieszanej 4×400 metrów, którzy biegli w eliminacjach, ale nie mogli – ze względu na obowiązujące przepisy – odebrać ich dzień wcześniej podczas ceremonii medalowej na Stadionie Olimpijskim wraz z uczestnikami finałowego biegu. W poniedziałek medale od prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego i sekretarza generalnego PKOl Adama Krzesińskiego otrzymali Iga Baumgart-Witan, Dariusz Kowaluk i Małgorzata Hołub-Kowalil. Po ich wręczeniu naszym reprezentantom odegrano i odśpiewano hymn Polski.

W niedzielę medale odebrali Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński.

KAJAKARSTWO
* Kajakarka Marta Walczykiewicz awansowała do półfinału rywalizacji w konkurencji K-1 na 200 m. Zajęła drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym, co zapewniło jej bezpośredni awans do półfinału. Z kolei Helena Wiśniewska była czwarta i weszła do ćwierćfinału, w którym niestety odpadła.

* Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak awansowali do półfinału w konkurencji C2 1000 m. Polacy wygrali swój wyścig ćwierćfinałowy przed osadami Czech i Kanady.

* Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska awansowały bezpośrednio do półfinału konkurencji K-2 na 500 m. Polki okazały się najlepsze w swoim wyścigu eliminacyjnym, wyprzedzając Francuzki i Chinki.

KOLARSTWO TOROWE
* Kolarki Urszula Łoś i Marlena Karwacka, rywalizujące na torze w sprincie drużynowym, przegrały z Holenderkami w pierwszej rundzie. Biało-Czerwone walczyły o siódme miejsce z Ukrainkami i tę walkę wygrały.

* Wojciech Nowicki awansował do finału rzutu młotem. Rywalizujący w grupie B eliminacji Nowicki już w pierwszej próbie uzyskał 79,78 m. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 77,50 m. Na dziewiątej pozycji uplasował się natomiast czterokrotny mistrz świata – Paweł Fajdek (76,46 m).

* Martyna Galant uzyskała czas 4.05,03 i awansowała do środowego półfinału biegu na 1500 metrów. Polka o prawie cztery sekundy poprawiła rekord życiowy.

SIATKÓWKA PLAŻOWA
* Grzegorz Fijałek i Michał Bryl przegrali z Włochami Paolo Nicolai i Daniele Lupo 20:22, 18:21 w meczu 1/8 finału i odpadli z dalszej rywalizacji.
STRZELECTWO
* Tomasz Bartnik zajął w eliminacjach 15. miejsce i nie zdołał awansować do finału w strzelaniu z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m.

TENIS STOŁOWY
* Polska przegrała z Koreą Południową 0:3 w 1. rundzie (1/8 finału) drużynowej rywalizacji kobiet w tenisie stołowym.

ZAPASY
* Rywalizująca w zapasach w stylu wolnym w kategorii 68 kg Agnieszka Wieszczek-Kordus przegrała z Ukrainką Ałłą Czerkasową w 1/8 finału. Polka czeka na dalsze rozstrzygnięcia, które mogą dać jej prawo startu w repasażach.

* Rywalizujący w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 97 kg Tadeusz Michalik  powalczy o brązowy medal w turnieju olimpijskim zapaśników w Tokio. Polak w półfinale przegrał 1:7 z dwukrotnym mistrzem świata reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Musą Jewłojewem.

ŻEGLARSTWO
* Organizatorzy igrzysk w Tokio poinformowali, z powodu braku wiatru poniedziałkowe starty zostaną przełożone na wtorek. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill po ośmiu startach zajmują drugie miejsce.