Ukraina: były minister obrony oskarżony o zdradę stanu

0
183
Fot. interfax.com.ua
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Były minister obrony Ukrainy i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Mychajło Jeżel został oskarżony o zdradę stanu. Oskarżono go w sprawie dotyczącej umowy o przedłużeniu stacjonowania rosyjskiej marynarki na terytorium Ukrainy.

W 2010 roku jako minister obrony Ukrainy Mychajło Jeżel poparł układ z Rosją, na mocy którego przedłużono na kolejne 25 lat, do 2042 roku, stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie. Ta decyzja ułatwiła Rosji późniejszą inwazję i okupację półwyspu.

Państwowe Biuro Śledcze, które prowadzi śledztwo w tej sprawie, podało w komunikacie, że porozumienie z 2010 roku pozwoliło na zwiększenie liczebności rosyjskiego wojska, a także na modernizację Floty Czarnomorskiej, która w 2014 roku została wykorzystana do aneksji Krymu i Sewastopola. Jak ustaliły ukraińskie służby, Mychajło Jeżel był świadomy ryzyka wiążącego się z dalszym stacjonowaniem rosyjskich sił zbrojnych na półwyspie, a mimo to uzgodnił projekt porozumienia.

W latach 2013-14 Mychajło Jeżel był ambasadorem Ukrainy w Mińsku. Od 2015 roku przebywa na Białorusi, gdzie otrzymał status uchodźcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!