Chiny: proces australijskiej dziennikarki

0
Fot. KTVN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Bez obecności mediów i zagranicznych dyplomatów w Pekinie trwa proces australijskiej dziennikarki Cheng Lei, której postawiono zarzuty dotyczące ujawnienia tajemnicy państwowej. Pracująca wcześniej dla chińskich rządowych mediów kobieta od 19 miesięcy przebywa w areszcie bez możliwości kontaktu z rodziną i ograniczonym dostępem do pomocy konsularnej.

Siedziba sądu, w którym dziś doszło do procesu Cheng Lei została odgrodzona od dziennikarzy i dyplomatów. Do budynku sądu nie wpuszczono nawet australijskiego ambasadora. Chińskie władze tłumaczą, że proces – ze względu na oskarżenia dotyczące tajemnicy państwowej – jest niejawny. Cheng Lei, będąca wcześniej jedną z twarzy anglojęzycznego kanału chińskiej państwowej telewizji, to obywatelka Australii. Po dziś dzień nie wiadomo dlaczego została aresztowana. Władze Australii zarzucają Chinom brak transparentności w procesie. Matce dwojga dzieci od ponad półtora roku nie zezwolono na kontakt z rodziną. 

W chińskim areszcie pozostaje też chińska dziennikarka pracująca dla Agencji Bloomberga Haze Fan, którą oskarżono o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W 2020 roku ze względów bezpieczeństwa Chiny opuściło dwóch ostatnich australijskich dziennikarzy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!