Premier Donald Tusk poinformował, że lista podmiotów podlegających ochronie jako instytucje ważne strategicznie dla państwa będzie uzupełniona o TVN i Polsat. Zapowiedział, że rząd w przyszłym tygodniu przyjmie rozporządzenie w tej sprawie.
“TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem”- wyjaśniał premier. “Chcę potwierdzić plotki czy pogłoski o tym, że na wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce”- podkreślał.
Jak mówił, bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć firm, które podlegają ochronie. Dodał, że “nie jest to precedens w Europie”. “Będziemy podejmowali decyzje w sposób transparentny. Nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny w nasze codzienne życie, gospodarkę i procesy wyborcze”- podkreślał.
Szef rządu po spotkaniu z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział, że Bałtycka Linia Obrony i polska Tarcza Wschód będą uzupełnione o aktywne działania obu państw, jeśli chodzi o obronę w cyberprzestrzeni. Mówił też, że pierwszymi państwami na liście do zaatakowania przez zorganizowane grupy i narzędzia w ramach operacji “Portal Kombat” była Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do tego kolejnych 14 państw europejskich.
W ostatnich tygodniach media informowały o możliwości sprzedaży TVN, niektore doniesienia mówiły o tym, że transakcja już została dogadana.
Według “Newsweeka”, jedną z opcji jest zakup przez czeską miliarderkę Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Druga opcja, to zakup przez węgierską telewizję TV2 powiązaną z premierem Viktorem Orbanem.
TVN jest częścią Warner Bros. Discovery. Amerykański koncern rozważa sprzedaż stacji po to, by uzdrowić swoje finanse.