Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatem Komitetu Obywatelskiego na prezydenta. Komitet liczy 170 osób. Kandydaturę Nawrockiego w Hali Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” w Krakowie ogłosił wczoraj szef Komitetu historyk Andrzej Nowak.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił, że wybrany kandydat pokonał mocnych liderów partyjnych. Stwierdził, że o decyzji ugrupowania zdecydowały “osobiste zalety Nawrockiego i jego życiowa droga”, a także to, że – jak powiedział – “dzisiaj mamy wewnętrzną wojnę wojnę polsko-polską, której nie chcemy”. Wśród pokonanych kontrkandydatów prezes PiS wymienił europosła Tobiasza Bocheńskiego, szefa klubu parlamentarnego Mariusza Błaszczaka i byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka.
“Jestem gotowy, żeby reprezentować wszystkich Polaków jako prezydent” – zadeklarował Karol Nawrocki. Podkreślił, że jego priorytetem jako kandydata do objęcia urzędu jest dobro Polski i Polaków. “Wierzę, że właśnie dziś, tutaj zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i wierzę w Polskę, wierzę w was. Będę o Polskę walczył. Przeszedłem długą drogę, żeby być dzisiaj tutaj z wami” – mówił kandydat.
Pierwsza inicjatywa ustawodawcza Karola Nawrockiego, jeśli wygra wybory, ma dotyczyć likwidacja podatków za nadgodziny. Szef Instytutu Pamięci Narodowej mówił, że Polacy potrzebują między innymi bezpieczeństwa finansowego.
Karol Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Nie należy do żadnej partii politycznej. Ma 41 lat, pochodzi z Gdańska. Jest historykiem, działaczem społecznym i samorządowcem, wiele lat pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. Od 2017 do 2021 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od 2021 jest prezesem IPN.
Nie należy do Prawa i Sprawiedliwości, ale jest jednoznacznie kojarzony ze środowiskami sympatyzującymi z partią Jarosława Kaczyńskiego.
Z Nawrockim zmierzy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wygrał prawybory w Koalicji Obywatelskiej i będzie jej kandydatem na prezydenta. Głosowali członkowie PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska oraz Zielonych. Za Trzaskowskim opowiedziało się 74,75 procent głosujących. Radosław Sikorski zdobył nieco ponad 25 procent głosów. Głosowało 22 tysiące osób.
Kandydat KO to absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako tłumacz symultaniczny i nauczyciel języka angielskiego. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Był analitykiem w Centrum Europejskim Natolin. Rafał Trzaskowski deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.
W latach 2000-2001 pracował jako doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego, a później – w latach 2004-2009 – doradzał delegacji PO w Parlamencie Europejskim. W 2009 r. sam został wybrany na europosła; w Parlamencie Europejskim brał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.
Do Sejmu Trzaskowski wystartował w 2015 r. jako jedynka z listy PO w Krakowie – zdobył 47 tysięcy głosów. W listopadzie 2017 r. został wspólnym kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a w październiku następnego roku wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając 56,67 proc. głosów i pokonując m.in. kandydata PiS Patryka Jakiego.
W 2020 r. Trzaskowski, zasiadający w zarządzie krajowym Platformy od 2016 r., został wiceprzewodniczącym partii. W tym samym roku, ledwie dwa miesiące przed terminem wyborów, został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta po tym, jak ze startu zrezygnowała ówczesna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Trzaskowski ostatecznie przegrał z Andrzejem Dudą w drugiej turze, jednak różnica wynosiła niewiele ponad 400 tys. głosów. Obaj kandydaci otrzymali po ponad 10 mln głosów Polaków – do tej pory oprócz Trzaskowskiego i Dudy udało się to jedynie Lechowi Wałęsie.
W 2024 r. Trzaskowski ponownie wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy, deklarując kontynuację swojej polityki, zakładającej m.in. rozbudowę metra i zielone inwestycje w transport.
Kampania prezydencka rozpocznie się 8 stycznia. Wybory prezydenckie mogą się odbyć 4, 11, 18 lub 25 maja. Jeśli doszłoby do drugiej tury, to na głosowanie odbyłoby się 18 lub 25 maja albo 1 lub 8 czerwca.