Rząd opracuje w trybie przyspieszonym przepisy, które ułatwią usuwanie skutków powodzi. To deklaracja premiera Donalda Tuska. W Warszawie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.
W środę po południu rząd będzie przygotowany do przedstawienia w parlamencie informacji na temat powodzi i zniszczeń – zapowiedział szef rządu. “Tego typu zrozumiałe oczekiwanie od posłanek i posłów się pojawiło, więc rząd oczywiście będzie też do tego gotowy” – mówił Donald Tusk.
Premier zapewnił, że poszkodowani w powodzi, którzy stracili swoje domy i mieszkania będą mogli liczyć na pomoc państwa. Jak dodał, państwo wygospodaruje środki, by hotele i ośrodki wczasowe, które nie zostały uszkodzone, mogły służyć jako tymczasowe miejsca zamieszkania dla osób, które stracili swoje domy.
Szef rządu zaapelował do mieszkańców południowej Polski o rozważne korzystanie z wody. Donald Tusk w trakcie sztabu kryzysowego w Warszawie przypomniał, że na zalanych obszarach można pić tylko butelkowaną wodę. Zwrócił się do służb sanitarnych, aby przypominała lokalnie o zasadach dotyczących bezpieczeństwa w tym zakresie.
“Zorganizowaliśmy dostawy pitnej, na pewno wystarczające, ale musimy mieć stuprocentową pewność, że wszędzie ta woda jest dostępna. Równocześnie proszę wszystkich, zwracam się do wszystkich mieszkańców tam, gdzie woda zalała tereny, tam gdzie szczególnie woda jeszcze stoi, żeby bardzo pilnie słuchać komunikatów sanitarno-epidemiologicznych” – mówił.
Na terenach objętych powodzią obecnie zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych – poinformował minister infrastruktury na sztabie kryzysowym z udziałem premiera. “Zamknięty jest jeden most – w Ścinawie” – mówił Dariusz Klimczak, ale zastrzegł, że ma on dziś zostać otwarty dla ruchu.
“Jeśli chodzi o kolej, to przerwa spowodowana powodzią dotyczy dwóch lokalizacji” – dodał minister infrastruktury. Chodzi o odcinki Kłodzko Główne-Kłodzko Miasto, gdzie zniszczenia powodziowe są największe, oraz szlak Głogów-Krzepów na magistrali Wrocław-Szczecin. Pociągi będą kierowane na objazdy.
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, zarządzający akcją usuwania szkód po powodzi w Lądku Zdroju i w Stroniu Śląskim, generał Michał Kamieniecki mówił, że cały czas trwają działania mające na celu zapewnienie dachu nad głową osobom poszkodowanym w powodzi. Tłumaczył, że najlepszym sposobem na pomoc mieszkaniową jest właśnie rozlokowanie poszkodowanych w ośrodkach turystycznych.
“Dokonaliśmy takiej naprawdę gruntownej analizy i po dyskusjach i rozpoznaniu możliwości doszliśmy do wniosku, że jednak lepszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie będzie rozlokowanie osób na bazie hoteli, które są dostępne – to jest kilkanaście tysięcy dostępnych miejsc hotelowych” – powiedział.
W południe ruszyła oficjalnie operacja “Feniks”, która ma pomóc lokalnej ludności oraz samorządom w odbudowie zniszczonych przez powódź terenów. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła przekazał w trakcie sztabu kryzysowego, że aktualnie żołnierze są zaangażowani w dwóch obszarach: sprzątanie zalanych miejscowości oraz umacnianie wałów przeciwpowodziowych.
“Oba kierunki zadań wyznacza niejako fala powodziowa” – powiedział szef Sztabu Generalnego. Jak dodał, przed czołem fali żołnierze zabezpieczają wały przeciwpowodziowe, tam, gdzie fala aktualnie przechodzi – monitorują szczelność wałów, a na terenach, na których fala już przeszła, koncentrują się na działaniach związanych z odbudową.
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski na sztabie kryzysowym z udziałem premiera przedstawił aktualną sytuację hydrologiczną na południowym zachodzie kraju. Jak mówił, w Trestnie odnotowano spadek poziomu wody, podobnie jak w Brzegu, Malczycach i Ścinawie. Aktualnie kulminacja przechodzi przez Nową Sól. Robert Czerniawski dodał, że sytuacja jest najbardziej niepokojąca w Nietkowie i Krośnie Odrzańskim.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!