Najpoważniejsza sytuacja powodziowa jest obecnie w Lewinie Brzeskim w województwie opolskim. Miasto znalazło się w 90 procentach pod wodą, która sięga nawet dwóch metrów. Ewakuowano 380 mieszkańców.
W związku z przechodzącą falą wezbraniową wzrasta poziom wody w rzekach od Raciborza do Wrocławia. Kulminacyjna fala powodziowa o wysokości nawet siedmiu i pół metra jutro około 5:00 dojdzie do Oławy. W mieście trwa sprawdzanie wałów powodziowych. Służby szacują, że fala o takiej wysokości nie powinna przelać się przez wały. Fala wezbraniowa wynosząca około sześciu i pół metra do Wrocławia ma dotrzeć w czwartek wieczorem.
Sytuacja hydrologiczna na południowym zachodzie Polski wciąż jest trudna. Trzeci – najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego dotyczy częściowo górnej i środkowej Odry, a także niektórych rzek w jej dorzeczu. Mowa tutaj o dolnej Nysie Kłodzkiej, Oławie, Bystrzycy, Kaczawie, Baryczy, Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Tam te stany wody cały czas wzrastają.
Ruch pociągów jest obecnie wstrzymany na pięciu odcinkach linii lokalnych w południowej Polsce. Do 18.00 odwołano 80 pociągów, a 65 uruchomiono w skróconych relacjach. Utrudnienia występują między innymi na stacjach Głuchołazy i Kłodzko Główne oraz w okolicach Paczkowa, a także na przejściach granicznych z Czechami. Na trasie Opole-Brzeg występują około godzinne opóźnienia pociągów. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w regionie są przejezdne, a utrudnienia na postałych drogach zakończyły się.
Policja informuje o siedmiu ofiarach śmiertelnych powodzi na południu Polski. W województwie śląskim jest to jedna osoba, w opolskim dwie, a w dolnośląskim – cztery osoby.
Premier Donald Tusk zwrócił się do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie sprawy wzrostu cen produktów potrzebnych do likwidacji skutków powodzi. Okazało się, że mieszkańcy muszą płacić dwa razy więcej za rękawice czy gumowce potrzebne do sprzątania.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekaże 1,5 miliarda złotych na odbudowę po powodzi. Będą to środki na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach poszkodowanych przez powódź. Kolejne 3,5 miliarda złotych może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam, które mają zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce.